Ege Haberleri

  Karşıyakalı kadınlar üreterek kazanıyor

  İZMİR, (DHA)
  14.07.2015 - 02:04 | Son Güncelleme:

  Karşıyaka Belediyesi tarafından geçtiğimiz Mart ayında kurulan Üretici Kadın Kooperatifi, kısa sürede her yaştan ve her eğitim düzeyinden 240 üyeye ulaşarak hızlı bir üretim sürecine girdi.

  Demirköprü Mahallesi’ndeki belediyeye ait müstakil binada faaliyetlerini sürdüren kadınlar; takı tasarımı, file örgü, ahşap boyama ve çini gibi alanlarda üretim yapmaya başladı. Kooperatif çalışmalarının her aşamasında destekçi olmayı sürdüren Karşıyaka Belediyesi de ’Hoşgeldin Bebek’ projesi kapsamında yeni bebek sahibi olan ailelere hediye edilen çantalara konulmak üzere, 2 bin patik siparişi verdi. Belediye etkinliklerinde ikram edilen yiyecekleri de hazırlayan kadınlar, binadaki gıda üretim atölyesinin tamamlanmasıyla bu alandaki hizmet kapasitesi ve çeşitliliğini daha da artıracak. Kısa süre içinde nikah şekeri üretimine de başlanacak.

  Karşıyakalı kadınlar üreterek kazanıyor

  Çeşitli festival ve etkinliklerde ürünlerini satma imkanı bulan Karşıyakalı kadınlar, yakın zamanda açılacak internet sitesi üzerinden sipariş alıp satış yapabilecek. Turizm sezonunda Dikili, Çeşme gibi bölgelerde de satışlar gerçekleştirilecek. Kooperatif üyesi kadınlar, İşkur’la yapılacak işbirliği kapsamında verilecek aşçılık, çocuk ve hasta bakımı gibi eğitimlere katılarak, istedikleri alanlarda uzmanlaşma şansını yakalayacak. Anahtarlık, biblo, yastık gibi üretimlerin de yapılacağı kooperatifte, Karşıyaka’nın simge yapı ve heykelleri özel tasarımlarla markalaştırılacak.

  Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, "Kadınlarımızın yaşamın her aşamasında etkin rol alması, engellerle karşılaşmadan hem sosyal hem de ekonomik olarak güçlü olması, toplumun güçlü olması demektir. Bu anlayışla, kadınlarımızı üretime teşvik etmek için kurduğumuz kooperatifimiz, kısa sürede güzel işler yapmaya başladı. Kooperatifteki üretim süreçlerinde görev alan kadınlarımız ekonomik kazancın yanı sıra sosyal açıdan da önemli kazanımlar elde ediyor. Yaşamın her alanında yanımızda olan kadınlarımıza destek olmak için her zaman üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı