Ege Haberleri

  KARŞIYAKADA 90’INCI YIL COŞKUSU

  Yusuf YAVUZ/İZMİR, (DHA)
  10.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 90’ıncı yıldönümünde, Türk ordusunun kente girdiği noktada düzenlenen etkinlik sonrasında gerçekleştirilen fener alayı Karşıyakalıları sokağa döktü.

  ’Karşıyaka Cumhuriyeti’ne Sahip Çıkıyor” ‘etkinlik dizisinin ikincisinde binlerce Karşıyakalı, ’90 Yıl sonra Tek Ses, Yürek Türk Ordusu’nu Karşılıyoruz’ diyerek, Ordu Caddesi’nden sahile marşlar ve bayraklarla yürüdü. Fener Alayı’nın coşkusuna vatandaşlar da pencere ve balkonlarından alkış ve sloganlarla katıldı.
  Karşıyaka Belediyesi tarafından Türk Ordusu’nun 9 Eylül 1922’de Karşıyaka’ya girdiği Ordu Caddesi’ndeki Kadızade Zühtü Işıl Anıtı önünde düzenlenen etkinlikte Nazım Hikmet’in Kuvay-ı Milli’ye Destanı, opera sanatçısı Yunus Kırılmış tarafından seslendirildi. CHP Karşıyaka Gençlik Kolları’nın da dönemi dramatize ettiği dinletinin ardından, Karşıyaka Belediyesi Halk Dansları Topluluğu ile Menemen Halk Eğitim Merkezi Halk Dansları Topluluğu’ndan oluşan 50 kişilik Zeybek ekibi bir gösteri sundu.
  Bölge halkının büyük coşkuyla eşlik ettiği Zeybeklerin ardından 9 Eylül 1922’de yaşananları anlatan kısa film gösterimi gerçekleştirildi. Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, CHP Karşıyaka İlçe Başkanı Adnan Alabay, belediye meclis üyeleri ile Muharip Gaziler Derneği Karşıyaka Şubesi’nden gazilerin de katıldığı etkinlikte vatandaşlar sık sık ’İzindeyiz Atam’ sloganları attı.

  ’TÜRKİYE CUMHURİYETİ İLELEBET PAYİDAR KALACAKTIR’
  Tüm kısıtlamalara, sınırlandırmalara rağmen, ulusal bayramlarımızı bayraklarla alanlarda kutlamaya devam edeceklerini söyleyen Başkan Durak, konuşmasında içinden geçilmekte olan sürece vurgu yaparak şöyle dedi:
  "90 yıl sonra aynı coşku ve aynı heyecanla 9 Eylül’ü kutluyoruz. Kutlamaya da devam edeceğiz. Ulusal bayramlarımız bu süreçte çok daha fazla anlam kazanıyor. Ülkemizin üzerinde oynanan tüm karanlık oyunlara inat, bu gece buradan bir kez daha haykırıyoruz ki; Bizler var olduğumuz sürece, Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır."

  GECE FENER ALAYI
  Kurtuluş coşkusu, gece Kadızade Zühtü Işıl Anıtı önündeki etkinliğin ardından düzenlenen Fener Alayı’yla doruğa ulaştı. Ellerinde bayraklarla Anıt önünden yürüyüşe başlayan binlerce Karşıyakalı ’ya, güzergah üzerinde binlercesi daha katıldı. Başkan Cevat Durak’ın katıldığı Fener Alayı’na çok sayıda vatandaş da evlerinin balkonlarından alkışlarıyla, sürücüler ise kornalarıyla destek verdi.
  Türk askerinin kente girişinin canlandırıldığı gece, havai fişek gösterimi ile son buldu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı