Ege Haberleri

  Karşıyaka’da çöp vergisine ilginç formül

  Hürriyet Haber
  20.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  KARŞIYAKA Belediyesi, vergi gelirlerini artırmak için harekete geçti. Emlak ve çöp vergisi ödemeyenleri tespit için İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü'yle birlikte çalışma yürüten Karşıyaka Belediyesi, bir yandan da çöp vergisi gelirini artırmak için bazı mahallelerin kademesini yükseltti.

  ÇEVRE Bakanlığı'nca belirlenen çevre temizlik vergisi oranına zam yapma yetkisi bulunmayan belediye, bazı mahallelerin ödeme kademesini bir derece yükselterek gelirini artıracak. 2000'de yıllık 7 milyon 334 lira ödeyen mükellef, 2001'de 9 milyon 156 milyon lira ödeyecek.

  BAŞKAN Şebnem Tabak, aynı ekonomik ve sosyal yapıya sahip olmasına karşın farklı vergi ödenmesinin önüne geçtiklerini söyledi, ‘‘Örneğin, Aksoy veya Girne Caddesi'nin sağ ve sol tarafındaki evler aynı oranı ödemiyordu. Kademelerini yükseleterek eşitliği sağladık’’ dedi.

  TABAK, emlak ve çöp vergisini ödemeyenleri tesbit etmek için yaptıkları çalışmaların da sonuçlanmak üzere olduğunu belirtti, ‘‘Beyan verme çağrısında bulunacağız. Bu sayede kayıp vergilerimizi de toplayacağız. Her iki çalışmadan toplam olarak 1-1.5 trilyon lira gelir bekliyoruz’’ dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı