Ege Haberleri

  Karpuz sanatına turist ilgisi

  Doğuş Esat BERME / MARMARİS, (DHA)
  27.09.2013 - 11:21 | Son Güncelleme:

  UZAKDOĞU’da yaklaşık 700 yıl önce başladığı belirtilen karpuz oyma sanatı, turistlerin yoğun ilgisi nedeniyle Türkiye’nin sahil bölgelerindeki otellerde de son yıllarda yaygınlaşmaya başladı.

  Her yıl yaklaşık 1,5 milyon turistin tatilini geçirdiği Muğla'nın Marmaris İlçesinde de 5 ve 4 yıldızlı otellerin işletmecileri misafirlerinin tatillerine renk katmak için değişik animasyonlar ve faaliyetler gerçekleştiriyor. 21 yıldır turizm sektöründe aşçılık yapan Ali Atay, çalıştığı otelin açık büfesinde her gün turistlere farklı süslemeler sergiliyor. Atay'ın Karpuz, bal kabağı ve turp'tan oyarak yaptığı süslemeler turistlerin yoğun ilgisini çekiyor.

  Amaçlarının müşterilerini memnun etmek olduğunu belirten Atay, “Marmaris’teki otellerde genelde haftanın bir günü geleneksel eğlenceler düzenlenir. Bu eğlencelerde Türk yemekleri yaparak yabancılara tanıtıyoruz. Ayrıca müşterilerimizi eğlendirmek için karpuz oyma gibi renkli gösteriler sunuyoruz. Karpuz gibi meyveleri oyarak yaptığımız dekorlar turistler tarafından yoğun ilgi görüyor” dedi.

  Genelde karpuz ile kabakları oyduklarına işaret eden Atay, yapılacak dekorun özelliğine göre kavun, turp ve pancar gibi meyve ile sebzelerden de yararlandıklarını belirtti. Atay, 25 dakika ile 2 saat arasında değişen zamanlarda tamamlanan karpuz dekorların ömrünün ise en fazla 2 gün olduğu söyledi.

  ÜNLÜ İSİMLERİ KARPUZA TAŞIDI

  Pek çok ünlü ismin portresini karpuz ve balkabağı üzerine oyma tekniği ile işleyen Atay, özellikle hayranı olduğu Ferdi Tayfur için yaptığı işlemeyle gurur duygunu belirtti.

  Aşçılığın yanında 6 yıldır oyma, süsleme işiyle de uğraştığını anlatan Atay, “Her gittiğim yerde, ‘Acaba neyi süslemede kullanabilirim’ diye sürekli fotoğraf çekiyorum. Geçtiğimiz yıllarda sevdiğim bir sanatçı olan Ferdi Tayfur'un resmini karpuz üzerine işledim. Kendisine de bu remi hediye ettim. Çok memnun oldu. O günden beri sık sık görüşüyoruz” dedi.Atay, her gün açıkbüfede çeşitli hayvan ve tarihi figürlerle süslediğini buna turistlerin ilgisinin büyük olduğunu belirterek, “Daha önce Mustafa kemal Atatürk, Lady Gaga ve Canda Erçetin gibi pek çok önemli ve ünlü kişiy ide karpuz üzerine işledim” dedi.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı