Ege Haberleri

  Karnavallı veda

  Hürriyet Haber
  06.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ALTYAPI yetersizliğine karşın, bu sezon beş yeni prodüksiyon ve onlarca etkinlik gerçekleştiren İzmir Devlet Opera ve Balesi, sezonun son yeni eserini 9 Mayıs Salı günü saat 20.30'da sergileyecek. Johann Strauss'un ‘‘Venedik'te Bir Gece’’ adlı opereti İzmir'de ilk kez sahnelenecek. Üç perdelik opereti, tiyatroya yazar, yönetmen, çevirmen ve hoca olarak 43 yıldır hizmet eden Özdemir Nutku sahneye koyuyor. Orkestrayı Ercan Yenal yönetiyor. Nutku ve Yenal'ın yeniden Türkçeleştirdiği eserin dekor tasarımını Adnan Öngün, kostüm tasarımını Sevda Aksakoğlu, ışık tasarımını da Müfit Özbek yapıyor. Eserde koroyu Caner Ruhselman, koreografiyi ise Betül Çakmalı gerçekleştiriyor. Solo rolleri Nurgün Babürhan, Ayşe Tek, Ziya Elmacı, Hüseyin Genç, Haldun Özerten, Levent Gündüz, Seza Agun Talu, Burcu Kılıç, Altuğ Dilmaç, Sühan Arslan, Özlem Çabuk, Aşkın Metiner, Yunus Kırılmış, Gürsan Piri Onurlu, Burak Altay, Gülçin Özmaldar, Yıldız Tezgel, Refik Mızrak ve Arda Öziri üstleniyor.

  Erkekler telaşlanmaya başlar...

  ‘‘Venedik'te Bir Gece’’, 18. yüzyılda Venedik'te geçer. Çapkınlığı ile tanınan Urbino Dükü, Venedik Karnavalı'na katılacağını bildirdiğinde, güzel eşleri olan bütün erkekleri telaş alır. Bir önceki karnavalda bir senatörün karısına göz koyan Dük, bu kez onu elde etmeyi aklına koymuştur. Boş bir yöneticilik işine girmek için düke hoş görünmek zorunda olduğunu bilen bu senatör, karısını Venedik dışına göndermek, hizmetçisini karısı diye düke tanıştırmak niyetindedir. Ancak planı işlemez. Yalanlar, karışıklıklar birbirini izler. Strauss'un operete uygun güzel müziği, eseri operet dünyasında önemli bir yere getirmiştir.

  Bir hasret öyküsü

  TRT'de Yapımcı İsmail Ragıp Geçmen, ‘‘Bir Hasret Öyküsü’’ adıyla Tanju Okan belgeseli hazırladı. Sanatçının ölüm günü olan 23 Mayıs'ta TRT 2 televizyonunda saat 20.00'de yayınlanacak belgeseli Murat Can Canbay ve Zafer Ergin seslendiriyor. Okan için yapılmış en kapsamlı belgeselde, sanatçının çocukluğunu dayısı Ruhi Sarıalp ve arkadaşı Necdet Karar, ilk sahneye çıktığı dönemi Şevket Uğurluer ve Sezen Cumhur Önal, yükselme ve star olduğu günleri Nino Varan, Mehmet Teoman ve Sevda Aydan, sahne anılarını ve doğa tutkusunu Osman Yağmurdereli ile Kamil Sönmez, politika macerasını Bülent Baratalı, son günlerini ise manevi annesi Zehra Karcı anlatıyor. Belgeselde Tansu Okan'ın babasıyla ilgili anılarına da yer veriliyor.

  Açıkhava konserleri

  İZMİR Büyükşehir Belediyesi Armoni Mızıkası'nın 15 günde bir Kültürpark Kaskatlı Havuz çevresi ve İnciraltı Gençlik Merkezi'nde verdiği konserler ilgiyle izleniyor. Şef Hüseyin Çebi, ‘‘Kapalı yerlerdeki etkinlikleri belli sayıda kişi izleyebiliyor. Açıkhava konserleriyle biz halkın ayağına gidiyoruz. Kültürpark'ta gezerken, belki de hiç aklında yokken tanıdığı, sevdiği melodileri işitenler çevremize toplanıyor. Gençler müziğimizin eşliğinde patenle dans ediyor, kimi durdukları yerde oynuyor. Bu hayal ettiğim bir şeydi, Armoni Mızıkası ile bunu gerçekleştirdik’’ diyor.

  TOPLULUK, 10 genç sanatçı alarak 35 kişilik kadroya ulaşmış. Çebi, Türkiye'de ilk kez konservatuvar mezunlarının burada görev aldığını söyledi. Gelecek konser 14 Mayıs saat 15.00'de Kültürpark'ta, bir saat sonra da İnciraltı'nda. Bu kez solist Sedat Yüce.

  5000. yılı kutlamak

  İZMİR Devlet senfoni Orkestrası, 19 Mayıs'ta saat 21.00'de Efes Antik Tiyatro'da ‘‘İzmir'in Kuruluşunun 5000. Yıl Özel Konseri’’ verecek. İzmir Filarmoni Derneği işbirliğiyle düzenlenen konseri, Rus Şef Konstantin Krimetz yönetecek. Konsere solist olarak dünyaca ünlü sanatçılar Angel Romero (gitar), Teodosii Spassov (tahta flüt), Rene Gıessen (harmonika) ve İZDSO Gençlik Korosu katılacak. Orkestra Müdürü Kenan Gökkaya, programı sanatseverlerin zevk ve coşkuyla dinleyeceği eserlerden seçtiklerini söyledi.

  Opel Türkiye'nin katkılarıyla düzenlenen konserin programı şöyle:

  Rodrigo - Gitar Konçertosu (Aranjuez)

  Copland - Fanfar For The Comman Man

  Enescu - Romen Rapsodisi

  Grozdanov - Scherzo

  Spassov - ‘The Sand Girl’suit

  Anonim - Otvad Granitzada

  Ravel - Bolero

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı