Ege Haberleri

  Karlar azaldı borçlar arttı

  Hürriyet Haber
  09.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir Ticaret Borsası Başkanı Işınsu Kestelli, Türkiye dünyanın en çok büyüyen ülkeleri arasında başa güreşirken, sanayi kuruluşlarının kar edemediğini söyledi, VOB’a davet etti.

  İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, komşularla yaşanan gerilimin tarımsal ihracatı vurduğuna işaret ederek, fiyatların dip yaptığını, bu yüzden de pek çok işletmenin büyük sıkıntıya girdiğini söyledi. Kestelli, “Gıda başta olmak üzere tarımsal ihracatta önemli yeri olan ülkelerle ticaret bıçak gibi kesildi. Dip yapan fiyatlar yüzünden pek çok işletme büyük sıkıntı yaşıyor” dedi.

  Temmuz ayında Türkiye’nin dev şirketlerinin açıklandığını, ancak hepsinde de karların azalıp, borçların arttığını belirten Kestelli, şöyle konuştu;“Düşünün ülke ekonomisi yüzde 8.5 büyüyor. Türkiye dünyanın en çok büyüyen ülkeleri arasında başa güreşiyor. Ancak büyük sanayi kuruluşlarımız kar edemiyor. Gerekçe şu, geçen yıl döviz yükseldiği için kur riskinden, faiz yükseldiği için finansman giderinden zarar ettik. Başta kur riski olmak üzere, yönetilebilir risk taşıyan ancak VOB gibi imkanları kullanmadığı için sıkıntı yaşayan şirketlerin şapkayı önüne alıp düşünmesinin vakti geldi de geçiyor.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı