Ege Haberleri

  Kardeşlerin miras savaşı

  Bahri KARATAŞ/İZMİR (DHA)
  12.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Eğitimin duayeni İşadamı Bahattin Tatış’ın ölümüyle iki kardeş arasında mahkemeye yansılan miras tartışması karşılıklı açıklamalarda devam ediyor.

  İşadamı Bahattin Tatış, geçtiğimiz yıl Kasım ayında, solunum yetmezliğine bağlı olarak, 89 yaşında hayatını kaybetmişti. İzmir Özel Türk Koleji’nin kurucusu olan Bahattin Tatış’ın, ölümünden tam bir yıl geçtikten sonra iki oğlu Oğuz Tatış ve Yavuz Tatış, babalarından kalan ve yaklaşık 200 milyon TL’yi bulan miras yüzünden mahkemelik oldu. Ağbey Yavuz Tatış, avukatı Özcan Türkoğlu, vasıtasıyla dava açtı. Tatış’ın avukatının talebi üzerine mahkeme, Bahattin Tatış’ın ölümünden önce satılan gayrimenkulleri ile şirketlerin hisselerine üçüncü şahıslara satılmaması yönünde tedbir koydu. Oğuz Tatış, ise böyle bir tedbirin olmadığını söyledi.
   
  Babamız örnek bir kişiydi

  İzmir Türk Koleji Genel Müdürü Oğuz Tatış, ağabeyi Yavuz Tatış’ın vasiyetname hükümleri dışında ve hakkı olmayan ayrıcalıklı taleplerde bulunduğunu, ağabeyi Yavuz Tatış’ın, babalarının ölümünün ardından açtığı “vasiyetin iptali”, “tenkis”, “tereke” ve “tereke temsilcisi atanamsı” yönünde davalarla ilgili yazılı basın açıklaması yaptı. Oğuz Tatış, yazılı basın açıklamasında “Merhum babamız, tüm İzmir’e örnek olan adil kişiliğini vasiyetnameye de yansıtmış, kendisi, biz çocuklarına eşit haklar bırakmıştır. Ayrıca 3 torunu arasında da eşitsizlik yaratmayacak şekilde vasiyetnamesini kaleme almıştır. Yavuz Tatış, vasiyetname hükümlerinini dışında ve hakkı olmayan ayrıcalıklı taleplerde bulunmuştur” demişti. Oğuz Tatış’ın bu açıklamasının basında yeralmasının ardından ağabey Yavuz Tatış da sessiz kalmadı.

  Kardeşime teklif yaptım

  Yavuz Tatış, “Son günlerde kardeşim tarafından kamuoyunu yanıltıcı açıklamalar yapılmaktadır. Bunun için ben de doğruların bilinmesi için bu açıklamayı yapmak zorunda kaldım. Miras dışı bırakılan gayrimenkullar için açtığımız 2009/469 ‘Tenkis’ davasının son duruşmasında 10. Asliye Hukuk Mahkemesi dava konumu bütün gayrimenkullere ve Türk Koleji dahil bütün şirketlerin, üçüncü şahıslara devrinin önlenmesi için ‘İhtiyati tedbir’ konulmasına karar verdi. Bu yöndeki mahkeme kararı mevcuttur. Noterde üç sayfa görülen vasiyet, mahkemede açıldığında 5 sayfa olarak çıkmıştır. İki sayfa buraya nasıl konmuştur? Burada bir şaibe vardır. Dava açmadan önce, kardeşime eşit paylaşım konusunda anlaşalım diye teklifte bulundum. Ama kendisi buna bir türlü yanaşmak istemedi” dedi.

  Kitap yazdı

  Yavuz Tatış, ayrıca daha önce yazdığı “Anadolu Medeniyetlerinden Halkın Yansımaları”, ve “Deneyimler” adlı kitaplarının yanında toplumun örnek alınacak bir eser kazandırmak için yeni bir kitabı, yazmaya başladığını vurguladı. Manidar konuşan ağabey Tatış, kitapta Türkiye’de aile şirketlerinin hangi nedenle battığını, bu nedenle şirketlerin üçüncü nesillere neden geçemediğini irdeleyeceğini söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı