Ege Haberleri

  Kardeş okula kardeş kurum

  Evren KASIRGA / MANİSA, (DHA)
  29.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  MANİSA Valiliği, il genelinde destek gereken okullarla, katkıda bulunacak kurum ve sivil toplum kuruluşlarını biraraya getirecek, “Kardeş Okul, Kardeş Kurum” projesi başlattı.

  Gönüllülük esasına dayalı olarak okullardaki şartları geliştirmek ve eğitimin kalitesini yükseltmek amacıyla başlatılan projede 205 okul kardeşlerini buldu.

  Karşılıklı dayanışma

  Başlama töreninde konuşan Vali Halil İbrahim Daşöz, projenin her eksikliği kardeş kurumun gidereceği gibi bir anlam taşımadığını kaydederek, “Bu bir karşılıklı dayanışma projesidir. Okul müdürleri sadece almayı düşünmesin. Önce kardeş olup, dayanışma içerisine gireceğiz, yapacağımız çeşitli etkinliklerle bir paylaşım yaratacağız, duygusal bağlar kuracağız. Kurumlarımız da bu süreçte ellerinden gelen imkanlarla okullarda var olan eksiklikleri gidermek için gayret gösterecek” dedi.

  Kaymakamlıklar ve belediyelerin dahil edilmediği projede, İl Özel İdaresi 17 okulla kardeş oldu. 1. Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı üç, İl Emniyet Müdürlüğü de iki okulla kardeş olarak projeye katkı yaptı.

  Sanayici desteği

  Sanayiciler ve iş adamlarından da projeye büyük destek geldi. Vestel üç, Keskinoğlu dört okulla kardeşlik bağı kurruu. İl genelindeki birçok meslek odası ve çeşitli sivil toplum kuruluşları da bir okulun kardeşi oldu.

  Projede başarılı çalışma yapan kurumlar her yıl mayıs ayında törenle ödüllendirilecek. Yapılacak yardımlar, “Eğitime Yüzde 100 Destek Kampanyası” çerçevesinde “Uygunluk Belgesi” ile değerlendirilecek ve yapılan katkılar vergi matrahlarından düşülebilecek.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı