Ege Haberleri

Kardeş kentle dostluk köprüsü korunsun isteği

Hürriyet Haber
24.12.2014 - 01:07 | Son Güncelleme:

BOSNA Hersek Fahri Konsolosu, Türkiye-Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Kurucusu ve Onursal Başkanı Kemal Baysak, İzmir'in Aliağa İlçesi ile Bosna Hersek'in Kakanj şehri arasında geçmiş yılarda kurulan dostluk köprüsünün korunmasını istedi.

Bugüne kadar Bosna Hersek'in birçok kenti ile Türkiye'de birçok şehrin 'kardeş kent olmasına' öncülük eden Kemal Baysak, MHP'li Aliağa belediye Başkanı Serkan Acar'ı makamında ziyaret etti. Başkan Acar'dan 2012 Yılında Aliağa ile Bosna Hersek'in Kakanj kenti arasında kurulan dostluk köprüsünün korunmasını istedi. 1994- 1999 yıllarında Karşıyaka Belediye Başkanlığı görevinde bulunduğunu hatırlatan Baysak, tecrübelerini Aliağa'nın genç Belediye Başkanı Acar ile paylaşıp, Bosna Hersek'in Kakanj kenti ile geçmiş yılarda kurulan dostluk köprüsünün korunmasını istedi.

Oldukça samimi ve sıcak bir ortamda gerçekleşen ziyarette konuşan Başkan Baysak, Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Türk Dünyası, Balkanlar ve bugün milli sınırlar dışında kalan soydaşlarımızın yaşadığı ülkelerle daima işbirliği içerisinde olun ve onları unutmayın' sözüne atıfta bulundu. Aliağa ile Bosna Hersek'in Zenica-Doboj kantonuna bağlı Kakanj kenti arasında kardeşlik köprüsünün ilk defa 2012 yılında kurulduğunu hatırlatan Baysak, "Özellikle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramları'nda Kakanj kentinden öğrencilerin Aliağa'da misafir edildi.
Her iki kentin yöneticileri ile birlikte iş adamları da karşılıklı ziyaretler gerçekleştirdi. Bu sayede iki ülke arasında dostluk bağları daha da güçlendi" dedi.
Kardeş kentle dostluk köprüsü korunsun isteği
BAŞKANLAR DEĞİŞTİ KARDEŞLİK BAKİ
Geçen 30 Mart yerel seçimlerinde Aliağa'da olduğu gibi Kakanj şehrinde de belediye başkanının kısa bir süre önce değiştiğini belirten Baysak, "Yeni belediye başkanı, 'Bu proje eski başkana ait' düşüncesine kapılıp Aliağa ile olan 'Kardeş Kent Projesi'ni reddetmedi. Aksine projeye sahip çıkarak iki yıl önce kurulan kardeşlik köprüsünün korunacağını ilan etti" diyerek Aliağa Belediye Başkanı Acar'ın da aynı hassasiyeti göstereceğine inandığını söyledi.

"ÜZERİMİZE NE DÜŞÜYORSA ONU YAPARIZ"
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden Belediye Başkanı Serkan Acar, "2015 yılından itibaren biz de geçmişten süre gelen bu iyi ilişkileri en güzel şekilde sürdürmek adına elimizden geleni yapmaya çalışacağız. Zira, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün de dediği gibi bizim birbirimize daha sıkı bağlanmamız, daima işbirliği içerisinde olmamız gerekiyor. Bu noktada belediye mevzuatı çerçevesinde üzerimize düşen görevi yerine getirmeye hazırız" dedi.

FATİH'İN AHİDNAMESİ'Nİ HEDİYE ETTİ
Ziyaretin sonunda Baysak, 7. Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet'in Bosna Hersek'i fethinden sonra 1463'te Bosnalı Fransisken papazlar için yayınladığı Ahidname'nin bir kopyasını, Bosna Hersekli gazeteci-yazar Mugdim Galijasevic'in kaleme aldığı "Mezardaki Gözyaşı" isimli kitabı ve Mostar Köprüsü'nün tuvale baskılı fotoğrafını Belediye Başkanı Serkan Acar'a hediye etti.
Baysak'a ziyareti sırasında Çakmaklı Bosna Sancak Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ömer Barış, Dernek Başkan Yardımcısı Zekai Erşan ve Türkiye Bosna Hersek Kültür Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Cemal Şenel de eşlik etti.
Bosna Hersek'in Kakanj şehri ile Aliağa arasında 25 Nisan 2012 tarihinde kardeş şehir protokolü imzalanmıştı.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNAN HABERLER

      Sayfa Başı