GeriEge Karaya vurdu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Karaya vurdu

Karaya vurdu
refid:22341987 ilişkili resim dosyası

Bodrum'da dün sabah saatlerinde ölü olarak karaya vuran ergin dişi yunusun Güney Ege’de ilk kez görülen ‘Mutur’ türü olduğu belirtildi.

Ergin dişi yunusu inceleyen İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Deniz Biyolojisi Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi ve Türk Deniz Araştırmaları Vakfı Başkan Yardımcısı Dr. Arda Tonay “Mutur türü daha önce Güney Ege sularında görülmedi. Nesli tükenme tehlikesinde” dedi.
Bu sabah Bodrum’a gelen Dr. Arda Tonay, Torba Mahallesi Kaynar Mevkii’nde dün sabah sahilde yürüyüş yapanlar tarafından bulunan ergin dişi yunusu inceledi. 1.41 metre boyunda yaklaşık 30 kilo ağırlığındaki yunustan doku ve organ örnekleri alan Dr. Tonay, yapılacak incelemeler sonucunda muturun nereden geldiği, nasıl beslendiği ve yaşına ilişkin verilere ulaşabileceklerini belirtti. 1993 yılından bu yana sadece Kuzey Ege sularında 11 mutur görüldüğünü, 9’unun Yunanistan, 2’sinin Türkiye tarafından kaydedildiğini belirten Dr. Tonay, “Muturun üzerinde yoğun bir dış parazit aktivitesi tespit ettim. Dış parazitler vücutta delikler açmış. Dış parazitlerin bağışıklık sistemini zayıflatmış olabileceği ihtimali üzerinde duruyorum. Mutur aynı zamanda beslenmekte de zorlanan bir türdür. Mutur türü daha önce Güney Ege sularında görülmedi. Nesli tükenme tehlikesinde” dedi.

Karaya vurdu

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle