Ege Haberleri

  Kaplıcada branda sorunsalı

  Cavit AKGÜN/ MUĞLA, (DHA)
  26.10.2015 - 12:55 | Son Güncelleme:

  MUĞLA’nın Köyceğiz İlçesi’nde bulunan Sultaniye Kaplıcaları’nda, kadınların girdiği bölümün brandayla kapatılması tepki çekti.

  Telefonda açıklama yapan AK Partili Köyceğiz Belediye Başkanı Kamil Ceylan, güneş yüzünden rahatsızlık şikayetleri üzerine uygulamayı yaptıklarını belirterek, "Biz de haremlik selamlık olmaz. Ben her hafta oraya gidiyorum" dedi.

  Kaplıcada branda sorunsalı


  Romatizma, sinir, göz, deri ve kadın hastalıkları başta olmak üzere birçok rahatsızlığı iyi geldiği belirtilen Sultaniye Kaplıcalaları’nda, kadınların girdiği bölümün dün brandayla kapatılması tepki çekti.

  Kaplıcada branda sorunsalı


  Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Maden Mühendisliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Zafer Sunu, "AKP’li belediyenin, Sultaniye Kaplıcaları’nda yaptığı tam anlamıyla görgüsüzlük ve ilkellik abidesi olan uygulaması. Burası sözde bayanlar kaplıcası. Bu adamların akıl, bilim ve evrensel değerlerle yakından uzaktan alakası yok. Başka bir yönden baktığımızda da bunların gerçek yüzlerini göstermeleri de bir kazanç" dedi.

  Kaplıcada branda sorunsalı


  GÜNEŞ YÜZÜNDEN ASILDIĞINI SÖYLEDİ

  DHA muhabirine telefonla açıklamada bulunan AK Partili Köyceğiz Belediye Başkanı Kamil Ceylan, "Sultaniye’ye gelenler güneşten rahatsız olduklarını söylediler. Biz de bu şekilde çözüm ürettik. Zaten GEKA’ya sunduğumuz proje kabul edildi. Kaplıcanın tamamına branda çekilecek. Bizde haremlik selamlık olmaz. Ben her hafta oraya gidiyorum" dedi.

  Kaplıcada branda sorunsalı

  GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE SULTANİYE KAPLICALARI

  Köyceğiz Gölü’nün güney batısında Ölemez Dağı’nın eteklerinde yer alan Sultaniye Kaplıcaları, antik dönemde konaklama amacıyla kullanıldı. Sultaniye Kaplıcaları, Roma döneminde ise hastane haline getirildi ve girişine ’Tanrılar adına buraya ölüm giremez’ yazıldı. Adını bu yazıdan aldığı belirtilen Ölemez Dağı eteklerindeki Sultaniye Kaplıcaları’nın, yapılan araştırmalarda birçok hastalığa iyi geldiği ortaya çıktı. Romatizma, böbrek-idrar yolları, bel ağrısı, siyatik, nefrit, lumbago, metabolizma bozuklukları, ruhsal yorgunluk, cilt ve kadın hastalıkları bulunan yerli-yabancı turistler, bunun üzerine kaplıcalara akın etmeye başladı. Köyceğiz ile Dalyan’dan yola çıkan tur tekneleriyle ulaşılabilen kaplıcalara; kışın yaklaşık 600, yaz sezonunda ise 2 bin civarında turistin ziyaret gerçekleştirdiği belirtildi.


  Etiketler:

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı