Ege Haberleri

  Kanatlı sektörü ihracatta uçuyor

  Hürriyet Haber
  10.07.2009 - 22:40 | Son Güncelleme:

  Türkiye kriz nedeniyle ihracatta başarılı günlerine özlem duyarken kanatlı hayvan sektörü yılın ilk yarısında yüzde 106’lık artışa imza attı. Sektörün yeni hedefi Rusya pazarı oldu.

  EKONOMİK krizin olumsuz etkilerini yaşayan Türkiye’de bazı sektörlerden güzel haberler geliyor. Kanatlı hayvan sektörü Haziran ayında 13.4 milyon dolarlık ihracatla tarihinin rekorunu kırarken, yılın ilk altı ayında 50 milyon dolarlık hedefi aşıp 66.6 milyon dolara ulaştı, geçen yılın eş döneminin yüzde 106 üstüne çıktı. Su Ürünleri ve Mamulleri İhracatçı Birlikleri Ortak Yönetim Kurulu Başkanı Bedri Girit, “Sektör olarak, modern teknoloji ile Avrupa Birliği normlarında kurulmuş tesislerde üretim yapıyoruz. Krizi ihracatla aşma noktasında bir strateji belirlemiştik, hedefimizi gerçekleştirdik” dedi.

  Yıllık 1.2 milyon tavuk

  Prestij Pazar olarak gördükleri Avrupa Birliği’ne Türk kanatlı sektörünün 29 Mart 2009’dan bu yana işlenmiş tavuk ürünleri ihracatına başladığını belirten Girit, girmeyi hedefledikleri yeni pazarın rusya olduğunu söyledi. Girit, “Rusya yıllık 1.2 milyon ton tavuk eti tüketiyor ve bunu ithalatla karşılıyor. En fazla ithalat yaptığı ülkeler ise Brezilya ve abd gibi kendisine uzak ülkeler. Yakınlığımız bir avantaj. rusya’ya ihracatın yolu açıldığı takdirde sektör olarak yıllık 100 bin ton tavuk eti ihraç edebiliriz. Bu rakam da sektörde ciddi bir atılıma yol açar.”

  ırak BAŞI ÇEKİYOR

  Türkiye, 2009 yılının Ocak-Haziran döneminde, 55 milyon 350 bin dolarlık tavuk eti ve sakatatı ihraç ederken, 10 milyon 531 bin dolar tavuk ayağı ihraç etti. Tavuk eti ihracatında 40 milyon 788 bin dolarlık tutarla ırak başı çekerken, Azerbaycan 3 milyon 779 bin dolarla ikinci, Tacikistan ise 3 milyon 18 bin dolarlık tavuk eti satışıyla en fazla ihracat yapılan üçüncü ülke oldu. Türkiye’nin 2009 yılının ilk yarısında gerçekleştirdiği 66 milyon 671 bin dolarlık kanatlı et ihracatının 16 milyon 712 bin dolarlık dilimi Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği üyesi ihracatçı firmalar tarafından gerçekleştirildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı