Ege Haberleri

  Kan bağışı atağı

  Turan GÜLTEKİN, (DHA)
  24.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  KIZILAY Ege Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Gökay Gök, 2010’da Ege’de 200 bin ünite kan toplandığını, bunun bölgenin ihtiyacının yüzde 80’ini karşıladığını söyledi. Dr. Gök, halen Ege’de 150 hastanenin kan ihtiyacını karşıladıklarını, 2012 sonuna kadar tümüne hizmet vermeyi hedeflediklerini dile getirdi.

  Çocuklara bisiklet

  Kan bağışı alışkanlığını artırmak, vatandaşları kan bağışına yöneltmek için iki yeni projeyi yürüttüklerini de belirten Dr. Gökay Gök, “İlköğretim öğrencilerimize sorumluluk bilinci kazandırmak, geleceğin kan bağışçılarını kazanmak amacıyla ‘Küçük Yürekler Büyük Adımlar Atıyor, Hayat Kurtarıyor’ adlı projeyi başlattık. Bu kapsamnda Aydın, Uşak, Manisa, Marmaris, Denizli’de en çok gönüllü kan bağışçısı kazandıran beş ilköğretim öğrencisine bisiklet hediye edeceğiz. İzmir’de ise sürpriz armağanımız olacak” dedi.

  Kadınlara özel gün

  Avrupa ve ABD’de kan bağışının yüzde 35’inin kadınlar tarafından yapıldığını, ülkemizde ise yanlış bilgilendirme ve çeşitli inanışlar yüzünden bu rakamın yüzde 8 olduğunu anlatan Dr. Gök, “Kan bağışında bir kadın hareketi başlatmaya karar verdik. Manisa, Ödemiş ve Aydın’da uygulamaya başladık, yakında tüm bölgeye yayacağız. ‘Bayanlar Hayata Can, İnsanlığa Kan Verir’ adlı bu projeyle de vali ve belediye başkanlarının eşleri önderliğinde öncelikle kamu kurumlarında çalışan kadın personeli toplayıp bilgilendirme toplantısı, ardından da kadınlara özel kan verme günleri düzenleyeceğiz. Böylelikle kadınların kan bağışına katılma oranını ilk etapta yüzde 25’e, ardından da yüzde 40’a çıkartmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı