Ege Haberleri

  Kamu Sen'den üniversite uyarısı

  Mustafa OĞUZ İZMİR
  26.02.2015 - 01:21 | Son Güncelleme:

  Türkiye Kamu Sen İzmir İl Temsilciliği Ege Üniversitesi'nde karşıt görüşlü gruplar arasında yaşanan kavgada öldürülen üniversite öğrencisi Fırat Yılmaz Çakıroğlu ile ilgili basın açıklaması yaptı.

  Açıklamada yaşanan olayın Türk, Kürt çatışması değil terör meselesi olduğuna dikkat çekildi. Sendika binasında düzenlenen basın açıklamasında Ege Üniversitesi'nde 23 yaşında örencinin katledilmesinin kabul edilemeyeceğini, yaşanan olayın yeni olmadığını ve yaklaşık 10 yıllık sürecin sonu olduğunu dile getiren Türk Kamu Sen İzmir İl Temsilcisi Ahmet Doğruyol, Rektör Candeğer Yılmaz'ın yaklaşık altı yıl önce rektörlük seçimlerinde arkadaşlarından oy isterken özellikle Edebiyat Fakültesi başta olmak üzere PKK yapılanmasıyla ilgili gerekli tedbirleri alma vaadiyle oy istediğini ancak geçen altı yıl içerisinde hiçbir tedbirin alınmadığını sürecin normalleştirildiğini söylediğini dile getirdi.
  Doğruyol, özellikle Edebiyat Fakültesi çevresindeki oluşumun diğer öğrencilere psikolojik baskı altına aldığını, bu yapılanmada asıl sorumluların buna izin veren ve ortamı sağlayanların olduğuna dikkat bunda sorumluluğu olan, okul yöneticisi, öğretim üyesi, güvenlikçi hatta kafeterya işletmecilerinin görevden uzaklaştırılmasını istedi.

  Doğruyol, "Uyarıyoruz 9 Eylül üniversitesinde aynı yönde yapılanma vardır. Gerekli tedbirler bir an önce alınmalıdır. Bir gencimizin ölümüyle sonuçlanan olayda yaşanan olumsuzluklar da kabul edilebilir bir durum değildir. Hastaneye yaklaşık 800 metre uzaklıkta olan bir olayda, yaralı gencimizi hastaneye götürmeyen güvenlik görevlilerini, ambulans bekleyen emniyet görevlilerini ilahi adalete havale diyoruz.
  Üç gündür tatil edilen okul yarın eğitim öğretime başlayacaktır. Ancak içişleri bakanlığı gerekli güvenlik tedbirlerini eksizsiz almalıdır" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı