Ege Haberleri

  Kalkınma Ajansı’na Demirtaş şikayeti

  Burcu TANER / İZMİR, (DHA)
  17.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, İzmir’de iş dünyasıyla buluştu. Toplantıda, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir Kalkınma Ajansı’nı adeta bombardımana tuttu.

  Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, İzmir’de  iş dünyasıyla buluştu, toplantıya Vali Cahit Kıraç ve Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da katıldı.
  Ekonomide olumlu tablo çizen Çağlayan, İzmir’in EXPO 2020 adaylığına değindi, “Ankara EXPO’ya aday olmasaydı, İzmir’den yana oy kullanacağımdan emin olabilirsiniz. Ama yıllardır Ankara’da yaşıyorum, oranın milletvekiliyim” dedi.
  İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, hükümetin İzmir’i büyüteç altına almasını istedi, “İzmir’i dışa açacak her platformda bizi yanınızdan ayırmamanızı istiyoruz” diye konuştu.

  Hedefsiz kuruluş

  Demirtaş, İzmir Kalkınma Ajansı’nı eleştirdi, şunları söyledi:
  “İzmir’in tanıtımı, daha fazla yabancı sermaye çekmesi için hazırlanan projelerin baş destekçisi de İZKA olmalı diye düşünüyoruz. Ancak, İZKA beklediğimiz yapıda bir kurum olmadı. Ajans oluşturuldu ama, hedefe giden yolu doğru değil. İzmir köylerine arıtma merkezi, kasabalarına tretuvar yapılarak, paketleme tesislerinin ve şarap fabrikalarının dolum kapasitesini artırılarak dünya kenti olamayız. Maalesef İZKA böyle destekler veriyor. Bizim desteklerin yönüne, nereye verileceğine müdahale hakkımız yok. İzmir nasıl kalkınır, İZKA ne yapmalı bu konudaki fikrimizin önemi yok. İZKA şu anda DPT’nin güdümünde hedefsiz bir kuruluş oluşmuş.”

  Tarıma destek şart

  Fransa’nın Lyon kentinin ajansının bölgeye 66 şirket çekmeyi başardığını aktaran Demirtaş, “Ajansın yatırımcıların yoğun bulunduğu kentlerde ofis açmasını, elemanlarının dünyada cirit atması gerekirken biz nelerle uğraşıyoruz. Bu nedenle kalkınma ajanslarının yeniden yapılandırılması şart. Gerekirse mevzuat değiştirilmeli. Ajansın hedefi, daha fazla yatırımcının geleceği ortamlara zemin hazırlaması ve daha çok dış satışa destek olmak yönünde olmalı” diye konuştu.
  Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar ise, İzmir Limanı’nın iyileştirilmesinin kentin öncelikleri arasında yer aldığını anlattı, Çağlayan’dan EXPO konusunda destek istedi.
  İzmir Ticaret Borsası (İTB) Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, tarım ürünlerinin dış ticaretteki ağırlığının arttığını belirterek sektörün istihdam ve üretimde de Türkiye için önemine işaret etti. Tarımla sanayi entegrasyonunun sağlanması gerektiğine de işaret eden Kestelli, İzmir’in tarımsal sanayi merkezi olabilmesi için doğru bir strateji ile desteğe ihtiyaç duyduğunu da sözlerine ekledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı