Ege Haberleri

  Kale Biberi marka oluyor

  Ferah IŞIK / DENİZLİ, (DHA)
  24.09.2013 - 01:30 | Son Güncelleme:

  Denizli’nin Kale İlçesi’nin ünlü biberine Güney Ege Kalkınma Ajansı’ndan hibe desteği geldi. GEKA, Kale Biberi’nin markalaşması için proje de hazırladı.

  GÜNEY Ege Kalkınma Ajansı’nın (GEKA) “2013 yılı Doğrudan Faaliyet Desteği” kapsamında hibe almaya hak kazanan “Kale Biberi Üretim ve Pazarlama Kanalları Mevcut Durum Analizi” adlı projenin protokolü, Genel Sekreter Süleyman Alata ve Belediye Başkanı İsmail Yarımca tarafından imzalandı. Projeyle, Kale Biberi’nin üretim alan ve miktarının tespit edilmesi, işgücü imkanlarının belirlenmesi, ürüne yönelik yatırım alanlarının analiz edilmesi, ürünün dış ticaret potansiyelini ön plana çıkaracak çalışmaların yürütülmesi, örgütlenmenin incelenmesi ve tanıtım araçlarının belirlenmesi hedefleniyor. Ayrıca, proje kapsamında ürünün pazarlama kanalları şemasının oluşturulması ve pazarlama kanallarında yer alan birimlerin incelenmesi planlanıyor. Kale Biberi’ne yönelik gerçekleştirilecek tanıtım ve markalaşma çalışmalarına yol gösterecek bilgi ve veriler elde edilerek, ürüne yönelik yatırımların artması sağlanacak.

  Destekler sürecek

  GEKA Genel Sekreteri Süleyman Alata, Ajans’ın sorumlu olduğu Denizli, Aydın’la Muğla’da ekonomik ve sosyal kalkınmayı hızlandırmaya, rekabet gücünü artırmaya yönelik çalışmaları desteklemeye devam edeceklerini kaydetti. Alata, bölge potansiyelinin tanıtım, tasarım, markalaşma ve yenilikçi teknoloji ile katma değerini artırmaya önem verdiklerini belirtti.

  Bölge için önemli

  Belediye Başkanı Yarımca ise, “Kale Biberi bölge için önemlilik arz eden ve bölgenin tarımda rekabet gücünü artırıcı ürünler arasında yer alıyor. Kale Biberi, Türkiye’deki tescilli üç biberden biri olmasına rağmen Güney Ege Bölgesi dışındaki yakın illerde dahi tanınmadığını ve gereken değeri alamadığını gördük. Proje kapsamında 100 üretici ile yapılan anketler ve 25 kurumla yapılacak bire bir kurum ziyaretleri, hazırlanacak çalışmanın alt yapısını oluşturulacak” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı