Ege Haberleri

  Kalbindeki 7 damara aynı anda bypass yapıldı

  Ramazan ÇETİN / DENİZLİ, (DHA)
  30.01.2012 - 15:04 | Son Güncelleme:

  Denizli'de Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde kalp damarları tıkalı olan 48 yaşındaki Halil Karakaşoğlu'nun 7 kalp damarına aynı anda bypass ameliyatı yapıldı.


  Pamukkale Üniversitesi Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Servisi'ne bir hafta önce başvuran işçi emeklisi Halil Karakaşoğlu'nun (48) yapılan muayenesinde kalp damarlarının 7'sinin tıkalı olduğu tespit edildi. Doç. Dr. Gökhan Önem, Dr. Okan Coşkun, Dr. Fırat Durna ve Prof. Dr. Erkan Tomatır'dan oluşan ekip, yaptıkları ameliyatta bypass için Karakaşoğlu'nun ayağından, kolundan ve göğüs boşluğundan aldıkları damarları kullandı. Karakaşoğlu'nun 7 damarına bypass yapıldı. Doç. Dr. Gökhan Önem, hastanın ayak damarlarında tıkanıklık nedeniyle başvurduğunu belirtip, “Hastamızda iyi gelişmiş ancak hastalıklı çok sayıda yan damarlar mevcuttu. Bu nedenle çok az rastlanacak şekilde yedi damarına birden bypass yapmamız gerekti. Bypass için ayaktan aldığımız damarla koldan ve göğüs duvarından aldığımız damarları kullandık. Ameliyat sonrası herhangi bir sorunla karşılaşmadığımız hastamızı sağlıklı bir şekilde taburcu ettik. Bir ay sonra da ayak damarları için ameliyat planladık” dedi.
  Dr. Gökhan Önem ayrıca koroner bypass ameliyatlarında hastalıklı ve uygun çaptaki tüm damarlara baypas yapılmasının, hastanın hem yaşam süresinin uzatılmasında, hem de konforlu bir yaşam sürmesinde çok önemli olduğunu söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı