Ege Haberleri

  Kadınların şiddet isyanı

  İlker KILIÇASLAN, (DHA)
  24.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Manisa’da iki çocuk annesi karısı Şefika Etik’i (33) kendisini aldattığını öne sırtından bıçaklayarak öldüren ve evi ateşe veren İbrahim Etik’in (45), ağırlaştırılmış müebbet istemiyle yargılanmasına 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı.

  Mahkeme öncesinde KESK Manisa Şubeler Platformu ve İzmir Kadın Platformu üyeleri Adliye Sarayı önünde bir eylem düzenledi. SES Manisa Şubesi Kadın Komisyonu üyesi Sema Özdiyar, Türkiye’de günde ortalama 5 kadının cinayete kurban gittiğini vurguladı, şunları söyledi:

  “Bize en yakın olan eşimiz, babamız, erkek kardeşimiz, amcamız, dayımız tarafından şiddete maruz kalmak istemiyoruz. Artık bu vahşetin son bulmasını istiyoruz. Kadına yönelik şiddetin yasalarda caydırıcı yaptırımının olmasını istiyoruz. Kadına yönelik her türlü şiddetin, taciz, tecavüzün, cinayetin en ağır suçlar kapsamına alınmasını ve bu suçları işleyenlerin en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyoruz.”

  Yetkililere seslenen Özdiyar, “Yaşanan bu cinayetlere ne zaman dur diyeceksiniz? Etkili önlemlerin alınması ve caydırıcı cezaların uygulanması için daha kaç kadının ölmesi gerekiyor. Koruma talep edebilmemiz için sapığımızla nişanlanmamız mı gerekiyor? Kadın cinayetlerini sona erdirmek için hangi acil eylem planını hayata geçirdiniz? Siz dava sayısını azaltın diye, hayatımızı karartan tecavüzcümüzle mi evlenelim” diye konuştu.

  Açıklamanın ardından “Hükümet Ellerini Bedenimden Çek”, “Kadın Şiddetine Hayır”, “Kadın Cinayetleri İstemiyoruz” şeklinde sloganlar atan eylemciler ardından duruşmayı izledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı