Ege Haberleri

  "Kadınları eve değil hayata bağlamalıyız"

  Osman Nuri BOYACI / DENİZLİ
  18.02.2015 - 23:52 | Son Güncelleme:

  DENİZLİ Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, işsizlik oranının yüzde 10.7 ile 2011 yılının Ocak ayından bu yana en yüksek düzeye ulaştığını belirterek verilerin sanayiciyi üzdüğünü söyledi. İşsizlik oranlarında avundukları tek noktanın kadın istihdamında artış yaşanması olduğunu söyleyen Keçeci, "Kadınlarımızı eve değil hayata bağlamalıyız" dedi.

  Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, Türkiye İstatistik Kurumu'nun işsizlik verilerini değerlendirip, Kasım ayında işsizlik oranının yüzde 10.7'ye çıkmasının sanayiciyi üzdüğünü söyledi. İşsizliğin gençlerde yüzde 19,9'u, erkeklerde yüzde 18.1, kadınlarda ise yüzde 23.2'ye dayandığına dikkati çeken Keçeci, "Son istihdam verileri ne yazık ki hepimizi üzdü. Kadınlarda ekim ayında yüzde 24.8 olan işsizlik oranı, kasım ayında yüzde 23.2'ye düşerken, erkeklerde ise aynı dönemde yüzde 16.9'dan yüzde 18.1'e yükseldi. Farklı bir açıdan baktığımızda burada olumlu olarak görebileceğimiz tek nokta, tek avuntumuz kadın istihdamında artışın yaşanmasıdır" dedi.

  Türkiye'de üniversite bitirmiş kadınların tüm kadınlara göre işe katılma oranının yüzde 70 olduğunu vurgulayan Keçeci, "Eğitimin kadınlarda işe katılma oranlarını inanılmaz derecede yükselttiğini biliyoruz. O nedenle kadınlarda işe katılım olması için her şeyden önce kültür düzeyimizi yükseltmemiz lazım. Diğer taraftan genç işsizlerimizin durumu beni oldukça üzüyor. Genç işsizlerimizin oranı yüzde 20'ye dayandı. Son bir yılda yüzde 2'lik bir artış yaşandı. Bu oranlar bizim 2008 krizi sonrası gördüğümüz oranlara çok yakın. Ancak, özellikle 15-24 yaş arası kadın işsizlerdeki artış eğilimi bizi oldukça düşündürüyor" diye konuştu.

  "ÖNCELİĞİMİZ GENÇLERİ EKONOMİYE KAZANDIRMAK"
  Genç işsizliğin sebeplerinin başında gençlerin taleplerine yanıt verecek işlerin olmaması olduğunu dile getiren Denizli Sanayi Odası Başkanı Keçeci, "Son zamanlarda yatırımların durduğu ve ülkede özellikle bir duraksamanın başladığı, herkesin işlerini rölantiye aldığı bir ortamda yaşıyoruz. İşverenler istihdam kapasitelerini artırmayı düşünmedikçe, bundan en çok zarar gören kesim iş arayan gençlerimiz oluyor. Bizim için en önemli hazine gençlerimizdir. Gençlerimizin bu konuda işe katılımlarıdır. Gençlerimizin ülke ekonomisine değer katmalarını sağlamamız en önemli önceliğimizdir" dedi.
  Kadınların ekonomik yaşama katılmasının önemine de değinen Keçeci, "Özellikle Denizli Türkiye'nin en çok kadın işçi çalıştıran bölgesidir. Siyasi iktidarın çıkarmakta olduğu bir yasa var ve bu yasada kadın istihdamını cazip halden uzaklaştıran maddeler var. Sanayi Odası olarak biz bu konuda uyarıda bulunduk. Özellikle yetkin işgücü olan kadınlarımızın doğum sonrasında uzun süre işten uzak kalması işverenleri düşündürecektir. Sonuç olarak kadınlar, daha az nitelik gerektiren konumlarda çalıştırılacaklardır. Kadınlarımızı eve değil hayata bağlamalıyız. Bu yasa kapsamında biraz daha kadınların iş dünyasında kalıcılığını sağlayıcı tasarrufların da göz önünde bulundurulması gerektiğini düşünüyoruz" diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı