Ege Haberleri

  Kadınlara kan çağrısı

  Burcu TANER/ İZMİR, (DHA)
  08.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  KIZILAY Ege Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Gökay Gök, kadınların daha çok kan bağışlaması için kampanya başlattıklarını belirtti.


  Türkiye’deki kadınların beslenme biçimi ve genetik gibi pek çok faktörden dolayı hemoglobin oranlarının düşük olduğunu, ancak bunun kan bağışını engelleyemeyeceğini söyleyen Gök, “Toplumda genellikle zayıf olarak görülen kadın yerine erkeklerin kan vermesi tercih ediliyor, ancak bu çok yanlış bir algı” değerlendirmesini yaptı.


  Her sokağa bir gönüllü
  Kadın kan bağışı oranının Avrupa’da yüzde 35, Türkiye’de yüzde 8 olduğuna dikkat çeken Gök, “Nüfusun yarısını oluşturan, zaten annelik vasfından dolayı hayat veren kadınlar bu kan bağışı işine el atarsa, biz çok ileri noktalara taşınabiliriz. Lütfen kan bağışı konusunda sistemi desteklesinler” dedi. Proje kapsamında her sokakta bir gönüllü kadın bulacaklarını anlatan Gök, şunları söyledi:


  Ege’den Türkiye’ye örnek
  “Bu gönüllüler, sokağındaki diğer kadınlara fazla değil, 40 dakika eğitim verecek. Bu eğitimlerde aracı götürmek, kan bağışı istemek yok. Sadece bilinç verilecek, ‘Oturun bağışçı olmayı düşünün. Kan değerlerinize baktırın, aile hekiminizle görüşün, uygunsa yarım saatinizi Kızılay’a ayırarak bağışta bulunun’ diyeceğiz.”
  Pek çok sağlık konusunda kadınların, annelerin internet ortamında çok güçlü kampanyalar yaptığını vurgulayan Gök, “Kan bağışı konusunda da yaratacaksa en büyük duyarlılığı kadınlar yaratacaktır. Bu yüzden biz Ege Bölgesi olarak örnek olmak, bu seferberliği Egeli kadınlarımızın desteğiyle tüm Türkiye’ye yaymak istiyoruz” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı