Ege Haberleri

  Kadının önündeki engel kendisi

  Elif DEMİRCİ/İZMİR, (DHA)
  23.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Aynur Bektaş, İzmirli kadınlardan evde oturmayıp üretime katılmalarını istedi.

  TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Aynur  Bektaş, toplumda öne çıkan ve başarılı kadınların desteklenmesi halinde “rol  model kadın” sayısının da artacağını söyledi. İzmir Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen, İzmir Valiliği ve İzmir  Sanayici ve İşadamları Derneği ortaklığında Ege Bölgesi Sanayi Odası tarafından  (EBSO) yürütülmekte olan İzmir’in Girişimci Kadınları Projesi kapsamında, EBSO’da  toplantı yapıldı. Toplantıda konuşan Bektaş, Türkiye’de 1 milyon 300 bin erkek girişimciye  karşılık, 80 bin girişimci kadın bulunduğunu söyledi. Başarılı kadınların öne çıkarılması gerektiğini, bunda basına çok önemli  rol düştüğünü belirten Bektaş, “rol model”in, “Ben yaptım siz de yapabilirsiniz” demek olduğunu ifade etti. Bektaş, toplumda öne çıkan ve başarılı olan kadınların desteklendiği takdirde,  “rol model kadın” sayısının artacağını kaydetti.

  6 milyon dışarıda çalışıyor

  Aynur Bektaş, “Türkiye’de 50 milyon  çalışan var. Çalışan nüfusumuzun yaş ortalaması 28. Çok genç bir nüfus. 50  milyonun yarısını kadın çalışan olarak düşünebiliriz. 6 milyonu dışarda, 19  milyonu evde çalışıyor. Bence evdeki kadın da çalışan kadın olarak görülmesi  gerekir. Ama bunlar ücretsiz ve sosyal güvenceden yoksunlar.” Çocuk, yaşlı, engelli ve kadınların mevcut hak ve sorumluluklardan  yeterince yararlanamadıklarını, Türkiye’nin bir çok ülkeden önce kadın haklarına  sahip olduğunu, ancak bu hakları kullanamadığını kaydeden Bektaş, “Bunun suçlusu  biraz da biziz. Atatürk bir toplumun yarısının kalkınmaması halinde o toplumun tümünün kalkınamayacağını söylemiş. Yıllardır AB’ye girme çabalarımız sürüyor. Türkiye AB’ye damsız giremez” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı