Ege Haberleri

  Kadın Müzesi'ne kadın eli

  İZMİR, (DHA)
  29.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Konak Belediyesi'nin restorasyon çalışmalarını başlattığı Kadın Müzesi'ni eğitimli kadın restoratörlere teslim etti.

  Kadın Müzesi olacak bina, üniversitelerin restorasyon bölümünden mezun genç kadınların sihirli dokunuşlarıyla ikinci yaşamına kavuşacak. Konak Belediyesi'nin İzmir'e kazandıracağı dördüncü butik müze olan Kadın Müzesi çalışmaları sürüyor. Basmane semtinde yer alan tarihi binada gerçekleştirilen söküm işlemlerinin ardından restorasyona başlandı. Tarihi yapısına uygun olarak yenilenen binada çalışan kadın restoratörler iş başı yaptı. Aslına uygun yapılan binada kapıların, pencerelerin kat kat olan boyalarını söken kadın restoratörler, gül motifleriyle bezeli tavan işlemeleri üzerinde titizlikle çalışıyorlar.
  Her biri üniversite mezunu olan kadın restoratörler, özen gerektiren yenileme işlemini gerçekleştiriyorlar. Afyon Kocatepe Üniversitesi Restorasyon Bölümü'nden mezun olan Merve Uluğ, Süleyman Demirel Üniversitesi Mimari Restorasyon Bölümü mezunu Elif Han ve Dokuz Eylül Üniversitesi Restorasyon Bölümü'nden mezun olan Ayten Karadağ Kadın Müzesi'ndeki yenileme çalışmaları sürdürüyor. Eskiye ikinci yaşam sağlamanın önemini vurgulayan kadın restoratörler, çalıştıkları tarihi binanın Kadın Müzesi olarak hizmet vereceği için gururlu olduklarını dile getirdiler.
  Kadınlara ait bir müzeyi, kadınlara yakışır hale getirmek amacıyla yine kadınlara teslim ettiklerini ifade eden Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan, “Kadın müzesine kadın eli değdi. Emeğiyle, yeteneğiyle ön plana çıkan kadınlarımız, Basmane semtinde yer alan Kadın Müzesi'nde görev yapıyor. 3 restoratör arkadaşımız titizlikle, en küçük ayrıntıyı atlamadan yenileme çalışmaları gerçekleştiriyorlar. Binada bulunan pencereler, kapılar ve motifler restoratör arkadaşlarımızın elinde yeniden hayat bulacaklar” dedi.
  Kadın Müzesi'nin restorasyonun tamamlanmasının kısa süre sonra açılacağını müjdeleyen Başkan Tartan, müzenin Türk kadınının haklar mücadelesini, kadın önderlerin çalışmalarını, kent ve kırsalda kadınların yaşam mücadelelerini ve tarihte iz bırakan kadın kahramanların yaşam öykülerini ortaya koyan obje ve görsel malzemelerle geçmişe ve geleceğe ışık tutacağını belirtti.

  Kadın Müzesine kadın eli

  Etiketler:

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı