Ege Haberleri

  Kadın girişimciye e-ticaret projesi

  İZMİR (DHA)
  15.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir İl Kadın Girişimciler Kurulu’nun hazırladığı proje ile kadın girişimciler e-ticarete başlıyor. İlk etapta ‘gittigidiyor’ web sitesinden alınacak destekle sanal dükkan açılacak.

  TÜRKİYE Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) İzmir İl Kadın Girişimciler Kurulu koordinasyonunda Ege’deki sekiz ilin ortaklığında gerçekleştirilen çalıştayın ardından, kadın girişimcilere destek amacıyla hazırlanan e-ticaret projesi hayata geçiyor. Ege’deki tüm kadın girişimciler kurullarıyla işbirliği sağlanarak yürütülecek proje için ‘gittigidiyor’ web sitesinden alınacak destekle kadın girişimcilere yönelik ücretsiz sanal bir dükkan açılacak. İzmir, Aydın, Manisa, Muğla, Afyonkarahisar, Uşak, Çanakkale ve Balıkesir’den başlangıçta 10’ar ürün seçilerek 80 ürün ile faaliyete geçecek sitede yeralacak kadın girişimcileri, seçici komisyon belirleyecek.

  Ege’den yayılacak

  Kadın girişimcilerin ürünlerinin bir internet sitesi üzerinden satışının yapılabileceği projenin tanıtımı, Gitti Gidiyor Bilgi Teknolojileri Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve TOSYÖV’ün katkıları ile Ege Bölgesi TOBB Kadın Girişimciler Kurulları işbirliğinde gerçekleştirildi. Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Berkay Eskinazi, e-ticaret projesinin Ege’den Türkiye’ye yayılıp bütün kadın girişimcilere yeni kapılar açmasını diledi. Türkiye’de nüfusun yarısını oluşturan kadınların ekonomiye katılımının önemine dikkat çeken Eskinazi, “AB’de yüzde 57 olan kadın istihdamının ülkemizde yüzde 28 olması, kadın yönetici oranının AB’de yüzde 33 iken ülkemizde sadece yüzde 7’lerde kalması, kadın istihdamı ve girişimciliği konusunda alınması gereken daha fazla yol olduğunu gösteriyor” dedi.

  Farklı sektörler

  TOBB İzmir İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Seza Yorulmaz, kır-kent bütünleşmesinin sağlanacağı proje ile özellikle bölgedeki kadınların ürünlerinin e-ticaret sayesinde satışının yapılabilmesi ve diğer kadınların da bunları rol model olarak görerek cesaretlendirilmesinin hedeflendiğini söyledi. Yorulmaz, “Bu sayede oluşan bölgesel kadın dayanışmasının gelişerek uluslararası boyuta taşınması, yaygınlaşması ve site aracılığı ile sürdürülebilirliği sağlanması mümkün olacak” diye konuştu.

  Sosyal sorumluluk

  Gittigidiyor Bilgi Teknolojileri A.Ş. Marka Yöneticisi Ozan Tatar ile İş Geliştirme Müdürü Ömür Topaç, sosyal sorumluluk kapsamında değerlendirdikleri projeye her türlü katkıyı yapacaklarını söyledi. Ege’deki kadın girişimcileri için ayrı bir sanal dükkanın ücretsiz açılacağını, diğer satışlarda uygulanan yüzde 10’luk komisyonun da düşürüleceğini bildirdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı