Ege Haberleri

  Kaçak yapılara ceza yağıyor

  Mustafa SARIİPEK / MARMARİS, (DHA)
  05.05.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Marmaris’te kaçak olduğu saptanan 1325 yapıya 5-45 bin YTL arasında para cezaları uygulanmaya başlandı. Yıkım kararı çıkarılan binalar arasında beş yıldızlı oteller, marina ve Orman Genel Müdürlüğü’ne bağlı kampların bulunması dikkat çekti.

  MUĞLA’nın Marmaris İlçesi’nde kaçak 1325 yapı saptandı, 5-45 bin YTL arasında para cezaları uygulanmaya başlandı. Ruhsatsız olduğu saptanan ve yıkım kararı çıkarılan binalar arasında beş yıldızlı oteller, marina, Orman Genel Müdürlüğü’ne bağlı kampların da bulunması dikkat çekti. İl Özel İdare İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürlüğü 27 Aralık 2007 tarihinde kaymakamlıklara ilçelerine bağlı köylerdeki kaçak yapıların listesini gönderdi. Müdürlük, Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü tarafından, daha önce Özel Çevre Koruma kapsamında ya da sit alanında inşa edilmiş, daha önce yıkım kararı verilmiş yapılarda işyeri açmak isteyenlere işyeri açma ruhsatı, çalışma izni verilmemesini ve elektrik bağlanmamasını istedi.

  1325 yer tesbit edildi

  Marmaris’te de halen 1325 kaçak yapının olduğu belirlendi, listede Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın önceki yıl Ramazan Bayramı tatilini geçirdiği Bördübet Mevkii’ndeki Golden Key Oteli’nin de bulunduğu dikkat çekti. Ayrıca Hisarönü, Çubucak, Selimiye, Çiftlik Koyu’ndaki beş yıldızlı oteller, tatil köyleri ve Orman İşletme Müdürlüğü bünyesindeki, açık artırmayla kiralanan Çubucak ve İnbükü kamp merkezlerinin de listede olduğu görüldü. Bir marina, bazı köy muhtarlıklarına ait binalarla okul ve camilerin de kaçaklar arasında yer aldığı öğrenildi. Kaçak yapılara 5-45 bin YTL arasında para cezaları uygulandı. Ceza yazıları tebliğ edilmeye başlanırken, Muğla genelinde beş binin üzerinde kaçak yapı olduğu kaydedildi. Bu arada yıkım kararı olan kaçak yapılarda izin almaksızın kaçak işyeri açmakta ısrar edenler hakkında Yeni Türk Ceza Kanunu’nun "Yapı Ruhsatı", "Yapı Kullanma Ruhsatı" ve "İşyeri Açma ve Kullanma İzni" maddelerini içeren 184’üncü maddesi gereği dava açılacağı, 1-5 yıl arasında hapis cezası istemiyle yargılanacağı öğrenildi.

  NEDEN PLANSIZLIK

  Marmaris Mimarlar Odası Başkanı Oğuz Can, bölgedeki kaçak yapılaşmanın en büyük sebebinin imar planı olmayışından kaynaklandığını belirterek, "SİT alanı ilan edilen yerlerde en geç bir yıl içinde imar planlarının SİT raporlarına uygun olarak hazırlanması gerekiyor. Bu bölgede bu yapılmamış. Bu nedenle de yapılaşma yasaklanmış. Burada devletin de suçu var. Kaçak yapılaşmaya adeta davetiye çıkartmış. Çocuğunu evlendiren aileler onların barınma ihtiyaçlarına çözüm üretmek için mecburen kaçak yapılaşmaya yöneliyor. Aynı şekilde, tesisler kuruluyor" dedi. Can, çözümün bir an önce imar planının hazırlanmasında olduğunu da vurgulayarak, "Yıkım yapılmadan ceza kesilmeden sorun çözülmeli. Planın olmaması vatandaşın suçu değil" diye konuştu.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı