Ege Haberleri

  Jeotermalde ilk kıvılcım: Hamamboğazı

  Yavuz KUŞDEMİR / UŞAK, (DHA)
  09.07.2012 - 09:33 | Son Güncelleme:

  Uşak İl Özel İdare Müdürlüğü Proje Birimi tarafından hazırlanan ve Zafer Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen Sürdürülebilir Kırsal ve Kentsel Altyapı Mali Destek Programı (SÜKAP) kapsamında destek almaya hak kazanan “Jeotermalde İlk Kıvılcım: Hamamboğazı” isimli projenin sözleşmesi imzalandı.

  SÜKAP kapsamında destek almaya hak kazanan “Jeotermalde İlk Kıvılcım: Hamamboğazı' isimli projenin sözleşmesi İl Özel İdare Genel Sekreteri Servet Ecemiş ile Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Yılmaz Özmen arasında imzalandı. Uşak İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ünal Ecemiş, AB ve Zafer Kalkınma Ajansı projelerini hazırlamakta önemli mesafeler aldıklarını söyledi. Daha önce teknik destek ve eğitim içerikli olanların yanında “Tarihi Fark Et” projesini hayata geçirdiklerini hatırlatan Ecemiş, “Şimdi de 2012 Şubat ayında başvurusunu yaptığımız SÜKAP kapsamında hazırlanan 'Jeotermalde İlk Kıvılcım: Hamamboğazı' projemiz 91 proje içinden başarılı bulunan 13'ü arasında yer aldı.

  1 milyon 123 bin 293 lira bütçesi olan projenin 560 bin 298 lirası Zafer Kalkınma Ajansı desteği ile karşılanacak. Projenin amacı, çok önemli bir termal turizm potansiyeline sahip olan Hamamboğazı Termal Alanı'nda termal turizm yatırımları için başta reenjeksiyon kuyusu açmak olmak üzere altyapı yatırımlarının gerçekleştirilmesi ve bölgenin tanıtımının yapılması. Maliyeti oldukça yüksek olan, termal kaynaklardan sürdürülebilir olarak faydalanılması ve kullanım dışı termal suların doğaya zarar vermemesi için vazgeçilmez bir unsur olan reenjeksiyon kuyusunun açılması açısından bu proje desteği ilimiz için çok önem arz ediyor. Proje tamamlandığında Hamamboğazı Termal Turizm Alanı'nın en önemli alt yapı sorunlarından birisi daha çözümlenmiş olacak ve bölge yatırımcılar için daha cazip hale gelecek” diye konuştu.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı