Ege Haberleri

  Japonca’ya Türk eğitimci

  Hürriyet Haber
  11.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ÇANAKKALE Onsekiz Mart Üniversitesi Japonca Öğretmenliği Bölümü'nde Türk öğretim elemanları görevlendirilmesi kararlaştırıldı. Bu bölümden mezun olan Derya Akkuş ve Aydın Özbek göreve talip olurken; Bölüm Başkanı Yukiko Kondo, ‘‘Çanakkale'de misafiriz, eğitimi Türk hocalara bırakmak istiyoruz’’ dedi.

  ÇANAKKALE Onsekiz Mart Üniversitesi'nde, Türkiye'nin tek Japonca Öğretmenliği Bölümü'nde Türk öğretim elemanları görevlendirilmesi kararlaştırıldı. Bu bölümden mezun olup araştırma görevlisi olarak çalışmalarını sürdüren Derya Akkuş ve Aydın Özbek göreve talip oldu.

  BÖLÜM Başkanı Yukiko Kondo, dünyanın en zor dili olarak gösterilen, Hiragano, Katakano ve Kanji adlı üç alfabeden oluşup, 2 binden fazla simgeyi bünyesinde barındıran Japonca'yı öğretme görevini, bölümün ilk öğrencilerinden Akkuş ve Özbek'e bırakmak istediklerini söyledi.

  KONDO, yedi yıl önce açılan bölümden mezun Akkuş ve Özbek'in, Japonya Milli Eğitim Bakanlığı bursuyla Okinawa Ryukyu Üniversitesi'nde 1 yıl dil eğitimi aldığını belirterek, ‘‘Başarıları göz kamaştırıyor. Çanakkale'de misafiriz, bu önemli bölümü Türk hocalara bırakmak istiyoruz’’ dedi.

  YUKİKO Kondo, ‘‘Derya ve Aydın gibi başarılı gençler bölümde kalıp akademik kariyer yapacak. Japonca'nın Türkler tarafından öğretildiği ilk üniversite belki Onsekiz Mart Üniversitesi olacak’’ dedi. Akkuş da, öğretim görevi üstlenecekleri günü sabırsızlıkla beklediklerini söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı