Ege Haberleri

  İZSU’dan Aliağa’ya tarihi yatırım

  Hürriyet Haber
  28.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir Büyükşehir Belediyesi, yaklaşık 6.8 milyon liralık yatırımla Aliağa’nın içme suyu şebekesini baştan sona yeniliyor.

  Bu son projeyle Aliağa, Büyükşehir sınırlarına dahil edilmesinden sonra, sadece İZSU’dan toplam 25.5 milyon liralık yatırım almış olacak.
  Büyük çoğunluğu merkez dışındaki bölgelerde olmak üzere, 8 yılda bin 347 kilometre uzunluğunda yeni şebeke döşeyerek ilçe, mahalle ve köyleri sağlıklı ve kesintisiz suya kavuşturan İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2012 yılında da hız kesmedi. 2011 yılında İZSU’nun yatırımlarına Menemen merkez ve Urla merkezdeki içme suyu yatırımları damgasını vururken, 2012 yılında da gözler Aliağa’ya çevrildi. Büyükşehir Belediyesi’ne dahil olduktan sonra pek çok hizmetin götürüldüğü ilçede şimdi de içme suyu şebekesi baştan sona yenileniyor. 30 - 35 yıllık hatların yenilenmesi ile Aliağa’nın en önemli sorunlarından biri daha çözülmüş olacak. İlçeye 6 milyon 793 bin liralık yatırımla yaklaşık 150 kilometre uzunluğunda yeni şebeke döşenecek. Önümüzdeki günlerde başlayacak şebeke yenileme çalışmaları, 2014 yılının Eylül ayında tamamlanacak. Bu son projeyle Aliağa, İzmir Büyükşehir Belediyesi sınırlarına dahil edilmesinden sonra, sadece İZSU’dan toplam 25.5 milyon liralık yatırım almış olacak. Aliağa’nın Güzelhisar, Çıtak ve Karakuzu köylerinde de şebeke yenileme çalışmalarının devam ettiğini belirten İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri, işin kapsamında 3 adet su deposunun da yenileneceğini bildirdi. Hatların yenilenmesi ile su kayıplarının da büyük oranda önüne geçilecek.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı