Ege Haberleri

  İzmirliler Afrika’ya Sudan’dan açılacak

  Hürriyet Haber
  20.05.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türk ürünlerinin pazar payının son yıllarda hızla büyüdüğü Sudan, İzmirli işadamlarının Afrika’ya açılma kapısı olacak. Sudanlı işadamları, kentten etkilendiklerini söyledi.

  TUSKON Türkiye Sanayici ve İşadamları Konfederasyonu tarafından düzenlenen Türkiye-Afrika Dış Ticaret Köprüsü’ne katılan 40 Sudanlı işadamı, İzmir Genç İşadamları Derneği’nin konuğu olarak geldikleri İzmir’de işbirliği olanaklarını araştırdı. Türkler ile daha fazla ticaret yapmak istediklerini belirten konuk işadamları, İzmir’de beklemedikleri bir üretim gücü ile karşılaştıklarını vurguladı. Sudanlı işadamları İzmirli girişimcilere Sudan’daki yatırım pastasından pay alma çağrısı yaptarken, İGİD Sudan İş Forumu’na katılıp, bazı fabrika ve üretim tesislerini de gezdiler. Konuk işadamı heyetinin başkanı Sudan İşadamları Konfederasyonu Başkan Yardımcısı Abbas Ali Said, İzmir’de beklediklerinin çok üstünde bir üretim gücü ile karşılaştıklarını belirtti.

  Üstün üretim gücü

  İzmirli işadamlarını Sudan’a yatırıma davet eden Abbas Ali Said, önemli petrol rezervlerine sahip Sudan’ın bu rezervlerden ancak son yıllarda yararlanabildiğini ifade ederek şunları söyledi; "Gelişmekte olan petrol kaynakları ve buna bağlı endüstrimiz dünyanın ilgisini çekiyor. Türk işadamları hızla büyümekte olan bu pazara erken girerek Sudan ekonomisinin geleceğinde söz sahibi olabilir. İzmirliler Sudan’a gelerek potansiyeli yerinde görmeli. Biz her desteği vereceğiz yeter ki yatırım yapsınlar."

  250 işadamı

  Sudan işadamı heyetinin İzmir programı kapsamında düzenlenen İGİD Sudan İş Forumu’na 40’ı Sudanlı olmak üzere 250 işadamı katıldı. Sudan ekonomisi petrol ve tarım üzerine kurulu. Türkiye’nin artan petrol faturası dikkate alınırsa Sudan ile petrol ve ürünleri konusunda daha yakın işbirliği içine girilebilir.

  BİR HEYET DE DENİZLİ’YE

  TUSKON’un davetlisi olarak Türkiye’ye gelen Afrikalı işadamları, Denizli’de Ticaret Odası’nı ziyaret etti, Afrika’ya yatırım istedi. Madagaskar, Komor Adaları ve Mauritus’tan gelen 15 kişilik heyet, Denizli programında tekstil ve mermer fabrikalarını gezerek işadamlarıyla ticari bağlantılar yaptı. Denizli Ticaret Odası Başkanı Necdet Özer’le görüşen Komor Adaları Ekonomi Bakanı Hassani Hamadi, Türk işadamlarını Afrika’ya yatırım yapmaya davet etti.

  Fabrikalardan çok etkilendi

  Denizli’de tekstil fabrikalarını gezdiğini ve çok etkilendiğini belirten Hamadi, "Çeşitli sektörlerde ülkemize Türkiye’den ihracat yapmak istiyoruz. Türk işadamları ve Afrikalı işadamları arasındaki ticaret bağlantılarını daha fazla geliştirmeliyiz" dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı