Ege Haberleri

  İzmirliler ’Adalet Sizsiniz’ dedi

  İZMİR (DHA)
  26.03.2016 - 11:33 | Son Güncelleme:

  KONAK Belediyesi’nin 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nde, Rutkay Aziz ve Taner Barlas, ’Adalet, Sizsiniz’ oyunuyle İzmirlilerle buluştu.

  İzmirliler ’Adalet Sizsiniz’ dedi

  Konak Belediyesi’nin 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü etkinlikleri, ’Adalet, Sizsiniz’ oyunuyla perdelerini açtı. Ümit Denizer’in kaleme aldığı ve usta oyuncular Rutkay Aziz ve Barlas’ın rol aldığı tiyatro oyunu, Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’nde sahneledi. Cevdet Kudret Edebiyat Ödüllü oyunu ücrnetsiz izleyen tiyatroseverler yoğun ilgi gösterdi. Oyun için Avni Anıl Salonu’na ek sandalyeler yerleştirildi. Salona giremeyenler için de sanat galerisine barkovizyon kuruldu.

  USTA OYUNCULAR GÖZ DOLDURDU

  Muhsin Ertuğrul’un yazılarına ’Perdeci’ imzasını atmasından esinlenerek, ’Perdeci Oyuncuları’ adıyla sahneye çıkan Rutkay Aziz ve Taner Barlas, M.Ö. 5. yüzyılda Atina’da, Beş Yüzler Meclisi’nin ölüme mahkum ettiği Sokrates, 1633 yılında Roma’da, Engizisyon’un müebbet hapse mahkum ettiği bilim adamı Galileo ve 1927 yılında Boston’da, adaletin ölüme mahkum ettiği iki İtalyan göçmen işçi Sacco ile Vanzetti’nin hikayeleri üzerinden yargının siyasallaştığını gözler önüne serdi. Metin Deniz’in imzasını taşıyan sahne tasarımının da büyük beğeni taldığı oyunun aynı zamanda yönetmenliğini üstlenen iki usta oyuncu, izleyiciler tarafından dakikalarca ayakta alkışlandı.

  İzmirliler ’Adalet Sizsiniz’ dedi


  SUSKUNLUĞA YER YOK

  Oyun, performanslarıyla devleşen Rutkay Aziz’in, "İstiklal, istikbal ve hürriyet ancak adaletle gerçekleşir. Adalet, sizsiniz. Suskunluğa yer yok" sözleriyle son buldu. Oyunun oynandığı gün dava süreçleri devam eden gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül’ün duruşmasının yapıldığını hatırlatan Belediye Başkanı Sema Pekdaş, "Kıpkı ’Adalet, Sizsiniz’ oyununda olan olaylar gibi tarihi bir gün yaşanıyor. Türkiye, zor ve acı günlerden geçiyor. Adalete en çok ihtiyaç duyduğumuz günlerden geçiyoruz. Bugün Can Dündar ve Erdem Gül’ün davası vardı. Bugün de tarihte yaşanan örneklere benzer bir gündü. Kapalı bir duruşma yapılsın istendi, Cumhurbaşkanı soruşturmaya müdahil oldu ama duruşmada direnen insanlar vardı ve kapalı duruşma yapamadılar. İnsanlar susmadı ve bundan sonra da susmamak gerekiyor" dedi.  Etiketler: izmir

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı