Ege Haberleri

  İzmirli sanayiciler enerjide çok şanslı

  Burcu TANER, (DHA)
  06.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Atatürk Organize Sanayi Bölgesi sanayicilerine yedi yılda 30 milyon liralık katma değer yaratan Ataer Enerji AŞ kapasitesini artırırken, enerji maliyetlerini daha da azaltmak için yeni projeler gündeme geldi.

  SANAYİCİLERE ucuz, kaliteli ve kesintisiz elektrik enerjisi sunmak için kurulan, hisselerinin tamamına yakını İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi (İAOSB) tüzel kişiliğine ait olan Ataer Enerji A.Ş, başarılı bir yılı geride bırakırken, enerji maliyetlerini daha da azaltmak için düğmeye basıldı, gündeme kömürle çalışan bir termik santral geldi.
  Güç artırıldı
  Bölge sanayicisine AB standartlarında enerji vermek amacıyla kurulan Ataer’in kapasiteyi artırmak için yapılan santral yatırımını geçtiğimiz Nisan ayında tamamlandığını belirten Yönetim Kurulu Başkanı Kadri Şeker, kurulu gücün 60’tan 120 megavata, üretim kapasitesinin ise saatte 480’den 1 milyar 60 milyon kilovata çıkarıldığına dikkat çekti. Doğalgazın bölgeye geldiği 2003 yılından bu yana, sanayicilere elektrik fiyatlarındaki indirimle toplam 30 milyon dolarlık katma değer yaratıldığını vurgulayan Şeker, “2003’e kadar nafta kullanırken, bu tarihte doğalgazla üretime geçtik. Ancak, doğalgaz bölgeye geldiğinde bayram eden bizler, 7 yılda fiyatların 2.5 kat artmasını hayretle izliyoruz” dedi. Şeker, BOTAŞ’ın 2009 krizinde doğalgaz fiyatlarının dünya genelinde düşmesine rağmen indirimleri sanayiciye yansıtmadığını, devlet kurumlarından tahsil edemediği fonu elektrik santralleri ve OSB’lerden sağlama yoluna gittiğini de belirterek “Doğalgaz fiyatlarının korkulu rüya olmaktan çıkması gerekiyor” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı