Ege Haberleri

  İzmir'in en yüksek binasında nefes kesen temizlik

  Mustafa OĞUZ/İZMİR, (DHA)
  16.01.2015 - 01:09 | Son Güncelleme:

  İZMİR’de her biri 200 metre yükseklikteki iki kuleye tırmanan endüstriyel dağcılar, camla kaplı cephede temizlik yaptı.

  İzmir’in en yüksek gökdeleni, 200 metre yükseklikteki Folkart ikiz kulelerinin dış cephesine halatlarla tırmanıp temizlik yapan endüstriyel dağcılar, kendilerini izleyenlerin nefeslerini kesti. İş makinelerinin ulaşamadığı yüksekliklere tırmanan, kendilerine seslenenleri yukarıdan güçlükle duyabilen ve çağın örümcek adamları olarak nitelendirilen dağcılar, yurt dışında aldıkları özel eğitimle bu işi gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

  İzmirin en yüksek binasında nefes kesen temizlik

  Depar Endüstiryel Dağcılık Hizmetleri Firma Temsilcisi Özgür Bozkuş, gökdelenleri temizlerken çalışanların can güvenliği açısından emniyet tedbirlerinin alındığını belirterek, "Dağcıların tırmandığı halatlar 3 ton yükü taşıyabilecek bir kapiseteye sahip. İş makinelerinin ulaşamadığı noktalara insan gücüyle ulaşıyoruz. Halatlar iki ayrı emniyet kilidine bağlı.

  İzmirin en yüksek binasında nefes kesen temizlik

  Eğer bir koparsa otomatik olarak diğer halat devreye giriyor. Yüksekteki tek düşmanımız şiddetli rüzgar ve fırtına. 200 metre yükseklikteki Folkart ikiz kulelerinin dış cephe temizliği yaklaşık 1.5 ay sürecek. Endüstriyel dağcılık, ülkemizde de son yıllarda gelişme göstermeye başladı" dedi.

  Görevlilerin bu işi ayda 4 bin lira ücretle yaptıkları belirtildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı