GeriEge İzmir'e "Demokrasi Meydanı" geliyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İzmir'e "Demokrasi Meydanı" geliyor

İzmir'e "Demokrasi Meydanı" geliyor

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Mithatpaşa Endüstri Meslek Lisesi ve Hamidiye Camii önünde denize doğru oluşturulacak yeni meydana "15 Temmuz Demokrasi Meydanı" adının verilmesini istedi. Başkanın bu önerisi meclise sunulacak.

İzmirdeniz Projesi kapsamında, tarihi anlamda önem taşıyan Mithatpaşa Endüstri Meslek Lisesi'nin bulunduğu bölgede kıyı ile bütünleşecek yeni bir meydan oluşturmaya hazırlanan İzmir Büyükşehir Belediyesi, projenin ikinci aşamasında vapur yanaşma yeri ve tekne bağlama iskelelerinin de yapılacağı 42 bin metrekarelik bu alana "15 Temmuz Demokrasi Meydanı" adını vermeye hazırlanıyor.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun isteği üzerine verilecek ismin, ilk meclis toplantısında gündeme getirilmesi bekleniyor. Meydanda kesintisiz yaya ulaşımının sağlanabilmesi amacıyla başlatılan karayolu alt geçidi inşaatının 2017'nin ilk aylarında tamamlanacağını bildiren İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, kasım ayında da yeni meydan için yapım ihalesine çıkmaya hazırlanıyor.

Heykel, demokrasiye inancı anlatacak

6 kilometre uzunluğundaki Mustafa Kemal Sahil şeridi boyunca insanları kıyı ile kesintisiz buluşturacak tek uygun geçiş olarak görülen alan, yolun yer altına alınması ile birlikte bambaşka bir görünüm kazanacak. "15 Temmuz Demokrasi Meydanı" adının verilmesi düşünülen meydan düzenlemesi ile 42 000 metrekarelik açık alan ve 1200 metrelik sahil şeridi modern tasarımı ile kentlinin hizmetine sunulacak. Meydan tasarlanırken, yapısal ve bitkisel tasarım çizgilerinin denizin doğal hareketlerinden esinlenerek birbiri içinde uyum ve denge oluşturmasına özen gösterildiğini kaydeden İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, "Diğer kriter ise orantı. Alanda yeşil ve sert zemin ile su ögeleri belli bir orantı çerçevesinde ele alındı. Bu orantı plastik obje, kent mobilyaları ve bitkisel çözümlerle de desteklendi. Bu meydan, tüm insanları bir araya getiren birlik ve ritm anlayışı sergileyecek. Alanda yer alacak heykel ise İzmir'in ve İzmirlilerin demokrasiye olan inancını anlatan bir anlam taşıyacak" bilgisini verdi.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle