GeriEge İzmir’e AVM kuşatması
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İzmir’e AVM kuşatması

İzmir’e AVM kuşatması

İZMİR’de alışveriş merkezi (AVM) sayısı 22’ye ulaştı. Üçkuyular, Alsancak, Bayraklı ve Karşıyaka’da da yeni AVM yatırımları, ilk harç için gün sayıyor. Teknoloji marketleri de birçok noktada hizmet veriyor. Her birinde en az 50 farklı sektörden mağazanın bulunduğu AVM’lere karşı ayakta kalma mücadelesi veren esnaf ise zor durumda kaldı.

İzmir’de 15 günde açılan iki büyük AVM ile sayı 22’ye ulaştı. Balçova’da; Agora, Özdilek, Palmiye, Novada Outlet, Asmaçatı, Kipa, Koçtaş, Bornova’da; Point, Forum Bornova, Park Bornova Outlet, Kipa, Koçtaş, İKEA, Karşıyaka’da; Mavibahçe, Ege Park, Koçtaş, Gaziemir’de; Optimum, Kipa, Karabağlar’da; İzmir Burda, Çiğli’de; Kipa, Konak’ta; Konak Pier, İzmir Park bulunuyor. Ayrıca Alsancak’ta Tariş Genel Müdürlüğü’nün yerine, Karşıyaka’da binası yıkılan CarrefourSA’nın yerine, Bayraklı’da ikiz tünellerin çıkışına, Üçkuyular’da pazaryerine yapılacak yeni AVM’ler ilk harç için gün sayılıyor. AVM’lerin yanı sıra teknoloji marketler her gün yeni bir şube açıyor. Teknosa, Vatan, Darty, Media Markt, Gold, Bimeks’in de aralarında bulunduğu teknoloji marketleri İzmir’in birçok noktasında hizmet veriyor.

"BU KADAR ARTIŞ BENİ ENDİŞELENDİRİYOR"

Park Bornova Outlet Genel Koordinatörü Aysel Öztezel, AVM’lerin bu kadar hızlı yayılmasından endişelendiğini belirterek, İzmir’in de AVM’lerin yana yana açıldığı İstanbul ve Ankara gibi olmasından korktuğunu ifade etti. Öztezel, şöyle konuştu:

"İstihdam olarak doğru bir adım olarak düşünüyordum. Şimdi beni endişendiriyor, ürküyorum. İzmir’i herkes bilir. İzmir, giyimine özen gösteren, modayı takip eden, çarşıya önem veren, alışverişten hoşlanan bir kent. Ancak halkımızı bu kadar AVM’lerin içine kısıtlamaktan ne kazanacağız bilmiyorum. Saygı duyuyorum, ticaret yapılıyor hepsine başarı diliyorum. Ancak bu denendi. İstanbul ve Ankara’da yan yana AVM’ler açıldı. İzmir bu iki büyük şehrin akıbetine uğramasın. Anadolu’da 24 kentte AVM yok. Neden bu üç büyük şehir üzerinde bu kadar duruluyor? Yatırım noktasında da daha dikkatli olunmalı. Cirolar artıyor ama karlar düşüyor. Çünkü masraf çok. Biraz daha mütevazı olmamız gerekir. Yeniliklere çok açık biri olsam da biraz daha sadelikten yanayım ve bunu savunuyorum."

"MAHALLE BAKKALINA DÖNDÜK"

İzmir’de 30 yıldan bu yana ’Kibarım Marketleri’ni işleten Murat Gin, sektörün daraldığını cazibesini yitirdiğini anlatırken "Bunda hem AVM’lerin hem de pazar yerlerindeki kayıtdışı satışların etkisi var. Benim bin 500 metrekare marketlerim mahalle bakkalına döndü. Bu sektör geçmiş yıllarda cazibe merkeziydi, ancak şimdi herkes kaçıyor. Bizim de inşaat yatırımlarımız gündemde" dedi.

Üçkuyular’da 25 yıldan bu yana beyaz eşya, elektronik ürünler, cep telefonu satan Engin Soy, tekonolji marketlerinin artmasıyla çok zor durumda kaldıklarını belirterek, "Çok olumsuz etkilendik. Teknoloji marketleri sermaye güçleri nedeniyle alımlarını toplu yapıyorlar. Karlılıklarını çok gözetmiyorlar. Büyük güç oldukları için fabrikadan özel ürün temin edebiliyorlar. Pazar günü ve gece geç saatlere kadar açıklar. Promosyonlarla halkı alışverişe yönlendiriyorlar. Biz güçsüz kalıyoruz. Geçmiş yıllarda daha karlı ve kazançlı işler yapıyorduk maalesef şu anda günü kurtarıyoruz. Yatırım gücümüz zayıflıyor" dedi.

"ESNAFIN YAŞAM HAKKI YOK"

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Zekeriya Mutlu, bir AVM’de 50 farklı sektörden mağaza bulunduğuna dikkat çekerek, esnafın çok mağdur olduğunu belirtti.

İzmir’e AVM kuşatması

İzmir’in her yanının AVM kuşatması altında olduğunu ifade eden Mutlu, şöyle konuştu:

"Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’u kısa adı AVM Yasası’nı ihtiyaca cevap veremese de, ayakkabıdan tekstile, mobilyadan gıdaya 50’nin üzerinde sektörde faaliyet gösteren esnaf sanatkarlara yaşam hakkı vermeyen haksız rekabet ortamının giderilmesine ilişkin önemli bir gelişme olarak görüyoruz. Ancak bu yasa çalışma saatlerinin uzunluğunu ve şehir içinde AVM açılmasını önleyemedi. İzmir’in kuzey, batı, doğu ve güney noktalarından dört girişi AVM’lerle kuşatılmış durumda. Şehir merkezinde yeni AVM’ler için çalışma yapılıyor. Üçkuyular’da yapılacak İstinye Park benzeri AVM, getireceği yükle o hattaki trafiği kilitleyecektir. Mavişehir’de açılan Mavibahçe AVM özellikle hafta sonları Bostanlı-Karşıyaka İskele hattında trafiği adım atılmaz hale getiriyor. Alsancak Tariş Genel Müdürlüğü’nün yerine yapılması planlanan AVM’nin trafiği ve ticari potansiyeli son derece olumsuz şekilde etkileyeceği, kent dokusunu bozacağı biliniyor."

OTOYOL KENARINA AVM’YE TEPKİ

İESOB Başkanı Zekeriya Mutlu, İzmir’de otoyol kenarına AVM yatırımlarının da arttığını belirterek, İzmir’de otobanların iki yanına da AVM açıldığına dikkat çekerken şöyle konuştu:

"Balçova’da 200’e yakın dükkanı bünyesinde barındıran Novada Outlet’in ardından, şimdi de Bayraklı ikiz tünellerinin yanında yeni bir outlet AVM planlanıyor. Karayolları Genel Müdürlüğü yap-işlet-devret yöntemiyle buraları veriyor. Bu AVM’lerin kent merkezine yakın noktalarda konuşlandırılmasını doğru bulmuyoruz. Çeşme-İzmir arasında kent merkezinden uzak bir noktada yapılsa olumlu bakarız, ancak bunlar kent merkezine çok yakın merkezden de sürekli ring araçlar var. Esnafı çok mağdur ediyor."

False