Ege Haberleri

  İzmir'de trafik zirvesi

  Tufan HAMARAT / İZMİR, (DHA)
  22.01.2015 - 01:36 | Son Güncelleme:

  İZMİR’de, Emniyet Genel Müdürlüğü ile ilgili kurumlar arasında imzalanan ’Trafik Güvenliği İşbirliği Protokolü’ kapsamında ’Bilgi Paylaşımı ve Değerlendirme Toplantısı’ düzenlendi. Toplantıda konuşan İzmir İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, kentte trafik denetim hedeflerini aştıklarını, 2014 yılında toplam 1.5 milyon araç denetlediklerini, 140 milyon TL tutarında, 780 bin ceza yazıldığını, ancak trafik kazalarında yüzde 10’luk artış gözlendiğini söyledi.

  Trafik Güvenliği Eylem Planı çerçevesinde, Emniyet Genel Müdürlü (EGM) ve ilgili kurumlar arasında imzalanan protokol kapsamında düzenlenen bölge değerlendirme toplantısının ikincisine İzmir İl Emniyet Müdürlüğü ev sahipliği yaptı. Üç gün sürecek toplantının bugünkü bölümü Narlıdere Polis Moral Eğitim Merkezi’nde başladı. Toplantıya, İzmir Valisi Mustafa Toprak, Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Necat Özdemiroğlu, İzmir İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, İzmir, Afyonkarahisar, Antalya, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Denizli, Isparta, Kütahya, Manisa, Muğla ve Uşak olmak üzere 14 ilin trafikten sorumlu il emniyet müdür yardımcıları, trafik denetleme ve tescil şubelerinin müdürleri katıldı.

  Toplantıda yaptığı konuşmada, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından trafikle ilgili belirlenen hedefleri İzmir’deki denetimlerle yüzde 15 oranında aştıklarını belirten İl Emniyet Müdürü Uzunkaya, yalnızca denetleme ve trafik cezalarının kazaları önlemesinin mümkün olmadığına değindi. Uzunkaya, "Bir dönem Trafikten Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı yaptığım için bu trafikle biraz daha yoğunlaşmamı sağladı. Trafik kazaları, ciddi sorun teşkil ediyor. 1996’lı yıllarda trafik kazalarında yıllık 5 bin 600 gibi ölüm rakamlarından söz ediliyordu. Türkiye genelinde 2014 yılındaki ölüm sayısının 2 bin 300 gibi bir rakama düştüğünü gördüm. Ancak bir o kadar daha kayıt dışı trafik kazası ölüm oranı olduğunu biliyoruz. Tedavi sürecindeki ölümlerdir bunlar. Bir insanın hayatının kurtarılması son derece önemli. Türkiye’de yaklaşık 25 bin trafik polisi var, bunların hepsi bir araya gelse yılın 365 günü yaklaşık 30 yıllık mesleki hayatları boyunca bir insan yaratmaya çalışsa başaramaz. Ancak, her bir trafik görevlisi meslek hayatı boyunca duyarlı davranırsa, bir kişinin ölümüne mani olabilir" dedi.

  CEZALAR DA KAZALAR DA ARTTI

  Trafik kazalarının Türkiye ekonomisine yıllık maliyetinin 15 milyar dolar olduğuna vurgu yapan Uzunkaya, "Bu da yatırım bütçesinin yüzde 20’sinin üzerinde bir rakama tekabül ediyor. Her yıl ortalama nüfuslu bir ilçede yaşayan insanlar kadar can kaybı oluyor trafik kazalarında ve orta ölçekli bir il nüfusu kadar da yani yaklaşık 200 bin kişi yaralanıyor, bir kısmı ise sakat kalıyor. Bir yıldır İzmir’deyim, trafikte sayın Valimiz ile ciddi vakit harcıyoruz. Ben meslek hayatımda, trafik görevini angarya olarak görürdüm, ancak işin içine girdiğimde ve rakamları, bir insanın hayatını kurtarmaya katkı verebilmenin önemini gördüğümde trafiğin anlamına vardım. İzmir’de trafik yönünde, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün koyduğu tüm hedefleri yüzde 10-15 aştık. Ciddi çaba harcıyoruz. Mesela 14 bin motosikletliye ceza yazmışız ki bu Türkiye genelinde yoktur, belki de ama 2014 yılında bir önceki yıla göre motosiklet kazaları yüzde 9 artmış. Biz 2014 yılında İzmir’de 1.5 milyona yakın aracı denetlemişiz, bunlardan 780 binine yaklaşık 140 milyon TL tutarında ceza yazmışız. 91 binden fazla araca sivil denetimler sonucu ceza yazılmış ki bunların 79 bin 941’i hatlı minibüstür. Her şey çok iyi, hedeflerin üzerinde ama ilimizde kaza oranları da 2014’te 2013’e göre yüzde 10 artmış. Şimdi birileri trafikte denetim yapılırsa sorun çözülür sanıyor, yok öyle bir şey. İnsanların da duyarlı olması gerekiyor. Ayrıca trafikte yapılan denetimlerin kazaların oluş yeri saati ve kazaları hazırlayan faktörlerin değerlendirilip ona göre değiştirilerek yapılması gerekiyor" diye konuştu.

  Vali Toprak ve Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Necat Özdemiroğlu da trafikle ilgili kısa değerlendirmede bulundu. Toplantı açılış konuşmalarının ardından, iller arasında bilgi alışverişinde bulunulmasıyla sürdü.

  DHA-Genel - Türkiye-İzmir - Tufan HAMARAT
  2015-01-21 12:49:56

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı