Ege Haberleri

  İzmir'de su arızaları yüzde 37 azaldı

  Hürriyet Haber
  24.02.2015 - 01:03 | Son Güncelleme:

  İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin su arıza ve kayıplarını önlemek için yürüttüğü "Su Kaçakları Projesi"nin kentte önemli su tasarrufu sağlarken arızaları da büyük oranda azalttığı açıklandı.



  Avrupa Birliği (AB) İstatistik Kurumu (Eurostat) tarafından 2008 yılında "Avrupa'nın en kurak ikinci kenti" olarak belirlenen İzmir, bu nedenle su tasarrufuna yöneldi. 11 ilçede oluşturduğu 392 izole sayaç bölgesinde su arızalarına ve kayıplarına GPRS'li uzaktan okuma sistemiyle müdahale eden, basınç ayarlamaları yapan ve arızalı şebekeleri sürekli yenileyen İZSU, su üretiminde önemli oranda tasarruf etti.
  İZSU'dan yapılan açıklamaya göre 2014 yılı sonunda arıza oranında metropolde yüzde 37, 21 ilçeyi kapsayan alanda 2009 yılına göre yüzde 25'lik bir düşüş sağlandı. 2009 yılında 11 ilçeyi kapsayan metropol alanda 60 bin 607 adet olan arıza sayısı, 2014 yılında 38 bin 205'e düştü. 5216 Sayılı Yasa ile birlikte İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin sorumluluk alanına giren 21 ilçede 2009 yılında 94 bin 901 olan su arıza sayısı, 2014 yılında 71 bin 178'e indi.
  Söz konusu günlük arızaların yüzde 95'inin branşman, yüzde 5'inin ise ana boru arızalarından kaynaklandığını tespit eden İZSU yetkilileri, "İçme suyu şebekelerindeki su arızalarını azaltmak için kendi ekiplerimizle branşman hatlarını yeniliyoruz. Su arızalarının giderilmesi, yeni su bağlanması, branşman yenileme ve su kaçaklarının azaltılması çalışmalarını daha süratli yapabilmek için araç filosunu yeniliyoruz. Yeni Foça, Menemen, Kemalpaşa ve Urla ilçeleri ile 144 köyde yaptığımız içme suyu şebeke yenileme çalışmaları ile bu ilçelerdeki su sıkıntısına ve kaçaklara son verdik. Şimdi de çalışmalarımızı Bütünşehir Yasası ile sınırlarımıza dahil olan 9 ilçeye yoğunlaştırdık. Geçtiğimiz günlerde aldığımız yeni araçlar bu ilçelerimizde hizmete girdi. Suyu korumak ve tasarruflu kullanmak durumundayız. Çünkü İzmir su yönünden fakir bir il. Küresel iklim değişikliği nedeniyle tüm dünyada kuraklık tehlikesi mevcut. Yürüttüğümüz çalışmalarla 2000'li yıllara oranla kente verdiğimiz su miktarı büyük oranda düştü. Bu çalışmaları çok önemsiyoruz" bilgisini verdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı