Ege Haberleri

  İzmir'de protesto yürüyüşünde arbede

  Taylan YILDIRIM, Kadir ÖZEN İZMİR (DHA)
  12.09.2013 - 01:10 | Son Güncelleme:

  İzmir'de Ahmet Atakan'ın ölümünü protesto etmek için yürüyüş yaptı.


  Alsancak Gündoğdu Meydanı'nda toplanan çeşitli siyasi parti, sivil toplum örgütü, derneklere üye yaklaşık 3 bin kişi daha sonra Basmane Maydanı'ndaki Ak Parti Konak İlçe Başkanlığı önünde protesto gösterisi yapmak için yürüyüşe geçti. Cumhuriyet Bulvarı'nda trafik bir şeridini kapatarak yürüyen gruba polis müdahale etmedi. Bazı apartlanlardan balkonlara çıkanların alkışlı destek verdiği görüldü. En önde kendilerin “Şehir bandosu” adını veren amatör bando grubunun olduğu kalabalık sürekli, “Her yer Taksim her yer direniş”, “Ahmet'in katili AKP”, “Ahmet'in katili AKP'nin polisi” sloganları attı. Polis grubun Ak Parti Konak İlçe Başkanlığı'na ulaşmasını engellemek için Basmane Meydanı girişinde TOMA araçlarıyla barikat kurdu.

  İzmirde protesto yürüyüşünde arbede

  MÜDAHALE BAŞLADI
  Saat 20.40'ta yürüyüş yapanlar Basmane Meydanı'na ulaşında polis önce dağılmalarını istedi. Protestoculardan bazıları Konak Belediyesi ek binası önündeki TOMA aracına yumurta attı. TOMA oraçları da göstericilere biber gazlı su sıktı. Birinci TOMA aracını geçen göstericiler polisin Ak Parti Konak İlçe Binası önündeki demir bariyerlere dayandı. Biber gazından fenalaşanlar oldu.

  İzmirde protesto yürüyüşünde arbede

  MÜDAHALEDEN SONRA GERİ ÇEKİLDİLER
  Basmane Meydanı'nda polisle göstericiler arasında uzun süre olaylar yaşandı. Polis TOMA araçlarıyla göstericilere su sıkarken protestocular da çevreden topladıkları banklarla barikat oluşturdu, taş attı. Birsüre sonra polis önde TOMA araçları arkasında çevik kuvvet ekipleriyle harekete geçti. Göstereciler Gazi Bulvarı üzerinden önce itfaiye kavşağına ardından 2. Kordon'a çekildi. Bu sırada bazı göstereciler polise taş atarken, trafik levhalarını kırdı. Polisin sıktığı yoğun gazden çevrede bulunanlar ve sivil gaz maskesi takmayan sivil polisler de olumsuz etkilendi. Öteyandan Çevik Kuvvet'in arkasında görev yapan ve önceki eylemlerde sopayla müdahale ettikleri için eleştirilen sivil polislerin bu kez polis yeleği giydiği ve cop taşıdıkları dikkat çekti. Göstericiler önce Cumhuriyet Meydanı oradan da ikinci Kordon'dan eyleme başladıkları Gündoğdu Meydanı'na kadar çekildi. Göstericiler burada ateş yakıp beklemeye geçerken polis de müdahale etmedi.

  İzmirde protesto yürüyüşünde arbede

  YOLLARA BARİKAT KURULDU
  Ahmet Atakan'ın ölümünü protesto etmek için yapılan yürüyüşün ardından polis müdahalesi üzerine Basmane'den Alsancak'a geri çekilen grup burada barikatlar kurdu. Gazi Ortaokulu önündeki kavşağı, çevredeki trafik ışık ve levhalarının direklerini devirip kaldırım taşlarını sökerek kapatan göstericiler, yola da uzandı.

  İzmirde protesto yürüyüşünde arbede

  GÖSTERİCİLERE TEPKİ GÖSTERİLDİ
  Eylemcilerin barikatların bulunduğu güzargahtan geçmek isteyen engelli ve ambulanslara yolu açtığı görüldü. Göstericilerin sayısının ilerleyen saatin de etkisiyle oldukça azaldığı görüldü. Eylemcilerin barikat için çevreye zarar vermesi, vatandaşların da tepkisini çekti. Eylemcilerle tartışan vatandaşlar ile göstericiler arasında kısa süreli gerginlik, büyümeden sonlandı.

  İzmirde protesto yürüyüşünde arbede

  ÇAM, “KENTE ZARAR VERİLMEMELİ”
  Barikat kurulan bölgeye gelen CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, “Bu ülkede gencecik insanlarınn öldürülmemesi gerekiyor. Demokratik tepki gösteriyorlar. Ancak bu tepkiyi gösterirken kente zarar verilmemesi gerekiyor. trafiğin engellenmemesi gerekiyor” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı