Ege Haberleri

  İzmir'de kentsel dönüşüm aciliyeti

  İZMİR, (DHA)
  03.12.2014 - 01:19 | Son Güncelleme:

  EGE Bölgesi'ndeki depremlerin son günlerde sıklıkla hissedildiğini belirten Müteahhitler Federasyonu (MÜFED) Başkanı Necip Nasır, mevcut konut stoğunun depreme dayanıklı olmadığını belirterek, kentsel dönüşüm konusunda hemen harekete geçmek gerektiğini söyledi.

  Deprem kuşağında yer alan İzmir'in yüzde 85'inin kentsel dönüşüme ihtiyacı olduğunu dile getiren Necip Nasır, hem sağlıklı bina stoğunu sağlamlaştıracak hem de kenti yaşanabilir hale getirecek 6306 Sayılı Kentsel Dönüşüm Yasası'nın daha da önem kazandığını kaydetti. İzmir'de kentsel dönüşüm konusunda tek sorunun, plan eksikliği olduğunu savunan Necip Nasır, "Eğer ilçeler, Büyükşehir ile birlikte ada bazında planları yaparsa 10 yıl içinde İzmir dünya kenti haline gelir. Ama planlama yapılmazsa biz sektörün dinamikleri olarak harekete geçeriz. Bu durumda da İzmir belki sağlıklı ve depreme dayanıklı konutlara sahip olur, ancak beton yığınına ve çarpık bir kente dönüşebilir. İzmirli müteahhitler yeni arsa bulma konusunda sıkıntı yaşıyor. Mevcut arsa fiyatlarının ise yüksek olması konut fiyatlarını da yükseltiyor" dedi.
  İzmir'in dünya kenti olması için en büyük sorunun, koordinasyon eksikliği olduğunu söyleyen Necip Nasır, bütün kent aktörlerinin İzmir için birlikte haraket etmelerinin önemine değinerek, "İzmir hakettiği konuma getirildiğinde, yetişen çocuklarımız İzmir dışına gitmek zorunda kalmayacak ve İzmir'den beyin göçü engellenecektir" diye konuştu.

  "AMACIMIZ GECEKONDU DÖNÜŞÜMÜ YAPMAK DEĞİL"
  Eski binaları yıkıp yerine yenisini yapmanın, sadece depreme karşı dayanıklılığı artıracağını, fakat kenti bir beton yığınına çevireceğini belirten Necip Nasır, "Bizim amacımız gecekondu dönüşümü yapmak değil. Bizden sonraki nesillere daha yaşanabilir bir İzmir bırakmak istiyoruz. Özellikle kent merkezinde dönüşüme ihtiyaç var. İzmir'deki 12 ilçeden müteahhit ve işadamları dernek başkanlarını MÜFED çatısı altında topladık. İzmirli müteahhitler olarak, kentsel dönüşüm konusunda aktif rol oynamak istiyoruz" diye konuştu.
  Sanayi sitesi esnaflarının, esnaf için uygun lokasyonda, kent dışına taşınması için kurdukları kooperatife, Büyükşehir Belediyesi'nin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yardımcı olması gerektiğinin altını çizen Necip Nasır, kent merkezinde kalan ve çok değerli durumda olan sanayi siteleri arsalarının yapılacak çalışmalarla hem kentin değişimine, hem de esnafa yarar sağlayacağını sözlerine ekledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı