Ege Haberleri

  İzmir'de Gezi Parkı protestosunun bilançosu ağır oldu

  Taylan YILDIRIM, Cihan DURAK / İZMİR, (DHA)
  02.06.2013 - 11:48 | Son Güncelleme:

  İZMİR'de, Taksim'deki gezi protestolarına destek vermek amacıyla iki gündür süren gösterilerde protostocular, özellikle bankalara, yabancı sermayeli işyerlerine, hükümete yakın olduğunu düşündükleri kurum ve kuruluşlara zararlar verdi. Bir banka şubesinin ateşe verildiği kentte, sabah saatlerinden itibaren belediye görevlileri, savaş alanına dönmüş yollarda temizlik çalışmalarına başladı. Yakılan banka şubesinde de incelemelere başlanırken, gösterilerde gözaltı alınanların sayısının 250'yi geçtiği bildirildi.

  İstanbul Taksim'deki Gezi Parkı protestolarına, cuma gününden beri İzmir'de de binlerce kişi biraraya gelerek destek verdi.

  Gündoğdu Meydanı'ndaki protestolara katılan yaklaşık 30 bin kişilik topluluktan ayrılan küçük gruplar, yine Basmane semtindeki AK Parti Konak İlçe Başkanlığı binasının önüne geldi. Göstericiler önlem alıp, binaya yaklaşmalarına izin vermeyen polisle çatıştı.

   Cadde ve sokaklarda sabah erken saatlere kadar süren çatışmalarda, göstericilerin taşlı saldırılarına polisler de, biber gazı ve tazyikli suyla karşılık verdi. Bu sırada Çankaya semtindeki bir banka şubesi yağmalanıp, ateşe verildi. İşyerlerinin camları kırıldı. Duvarlara ve araçlara, hükümete, Başbakan Erdoğan'a, polise yönelik tepkilerin dile getirildiği yazılar yazıldı. Banka tabelalarına T.C. ibaresi eklendi. Gruplar daha sonra sokak aralarına dağılarak eylemlerine son verdi.

  İzmirde Gezi Parkı protestosunun bilançosu ağır oldu

  TEMİZLİK BAŞLADI

  İzmir'de, havanın aydınlanmasıyla birlikte belediye ekipleri, savaş alarına dönmüş sokaklarda temizlik çalışmalarına başladı. Yollardaki taşlar, kırılan cam parçaları toplandı. Kırılanların yerine yeni camların takılması, onarımlar için çalışma başladı. Yakılan banka şubesinde de incelemelere başlandı. Protetocular, özellikle bankalara, yabancı sermayeli işyerlerine, hükümete yakın olduğunu düşündükleri kurum ve kuruluşlara zararlar verdi.

  İzmirde Gezi Parkı protestosunun bilançosu ağır oldu

  GÖZALTI SAYISI 250'Yİ GEÇTİ

  Bu arada ilk gün 115 kişinin gözaltına alındığı gösteriler sonrasında iki günde toplam gözaltı sayısının da 250'yi geçtiği bildirildi. Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nde görevli bir emniyet müdürünün de aralarında bulunduğu 5 polis ile çok sayıda gösterici yaralandı. Göstericilerden yaralananların tedavilerinin çeşitli hastanelerde sürdüğü belirtildi.

  İzmirde Gezi Parkı protestosunun bilançosu ağır oldu

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı