Ege Haberleri

  İzmir'de Expo 2020 Zirvesi

  İZMİR, (DHA)
  18.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir’in 2020 yılında gerçekleştirmek için aday olduğu EXPO yolculuğunda önemli bir toplantı gerçekleştirilecek. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın da katılacağı zirvede önemli konular ele alınacak.

  EXPO 2020'ye “Daha iyi bir dünya için yeni yollar/herkes için sağlık ”temasıyla kapılarını dünyaya açmayı planlayan İzmir, 21 Eylül'de büyük bir zirveye hazırlanıyor. Balçova Kaya Termal Otel'de saat 14.00 de başlayacak olan toplantıya; Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Ege Bölgesinin Valileri, İzmir milletvekilleri, belediye başkanları, üniversite rektörleri, İl Genel Meclis Başkanları, Ege Bölgesinin Ticaret Odası ve Esnaf Odası Başkanları ile gazeteciler cemiyeti başkanları katılacak.

  İzmir Valisi Mustafa Cahit Kıraç “EXPO 2020 sadece İzmir'in hinterlandına giren bir bölgeyi etkilemeyecek, bütün bir coğrafyada sağlık, bilim, teknoloji ve sosyal ilişkiler alanında ciddi değişimlerin yeniliklerin, global buluşmaların yollarını açacak” dedi. Toplantının amacını ise “EXPO 2020 için bölgesel güç birliği, gönül ve bilgi paylaşımı yaratmak” olarak açıklayan Kıraç, projenin ulusal bir hedef olduğunu belirterek “EXPO'da İzmir bir merkez ancak bütün Türkiye ev sahibidir. Herkesin hazırlığını, çalışmasını ona göre sürdüreceklerine inancımız kesindir” diye konuştu.
  Öte yandan toplantıya, Afyonkarahisar, Aydın, Balıkesir, Çanakkale, Denizli, Manisa, Muğla, Kütahya, Uşak illerinin davet edildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı