Ege Haberleri

  İzmir'de bayram havası

  Turaç TOP, İZMİR (DHA)
  02.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Tüm yurtta olduğu gibi 1 Mayıs İşçi Bayramı İzmir’de yoğun bir katılımla kutlandı. Sendikalara bağlı gruplar, “Heryer Taksim, her yer 1 Mayıs” diye slogan attı.

  1 Mayıs İşçi Bayramı İzmir’de yoğun bir katılımla kutlandı. Sendikalara bağlı grupların alana girişi sırasında herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı.
  1 Mayıs İşçi Bayramı nedeniyle, dün saat 12.00 sıralarında KESK ve DİSK’ bağlı gruplar Konak Meydanı’nda, Türk-İş bağlı sendikalar Alsancak Limanı önünde, diğer sendikalara bağlık gruplar ise Ali Çetinkaya Bulvarı üzerinde toplandı. Kortej oluşturan sendikalara bağlı gruplar, üç ayrı kontrol noktasından mitingin yapılacağı Kordon’daki Gündoğdu Meydanı’na girdi. Grupların yürüyüşü sırasında “Yaşasın özgürlük mücadelesi”, “AKP halka hesap verecek”, “Heryer Taksim, her yer 1 Mayıs”, “Yaşasın 1 Mayıs, yaşasın mücadelemiz”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “AKP’ye kul, sermayeye köle olmayacağız” sloganları atıldı.

  3 bin 500 polis görev aldı

  Kürtçe pankatların da açıldığı, kortejdeki gruplar arasında en çok Feminst Derneği, Dev-Lis ve Göztepe Spor Klübü taraftarlarının gösterileri ilgi çekti.
  İzmir İmniyet Müdürlüğü ise herhangi bir olay çıkmaması için 3 bin 500 polisle geniş güvenlik önlemi aldı. Havadan iki helikopter, denizden ise deniz polisi botlarıyla kontroller yaptı. Saat 18.00’e kadar sürecek, kutlamalar öncesi grupların alana girişinde sorun yaşanmadı. Kutlamalara, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin CHP’li Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve CHP’li ilçe belediye başkanları da katıldı. Gündoğdu Meydanı’ndaki kutlamalara yaklaşık 20 bin kişinin katıldığı bildirildi.

  BiRLiR BERABERLiK MESAJLARI VERiLDi

  1 mayıs İşçi Bayramı, İzmir’de yoğun bir katılım ve coşkuyla kutlandı, hep beraber birlik beraberlik mesajları haykırıldı.

  Saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından 1 Mayıs 1977’de Taksim’deki kutlamalarda hay
  Kiralık işçiden vazgeçin
  “Örgütlenen işçiler işten atılıyor. Başta madenler olmak üzere, iş kazası adı verilen cinayetler durmak bilmiyor. Biz sosyal adalet, eşitlik ve demokrasi istiyoruz. Özgürlükçü, eşitlikçi, sivil demokratik bir anayasa ve yasalar istiyoruz. Tüm çalışanların grevli toplu sözleşmeli, sendikal haklara sahip olduğu bir Türkiye için sesimizi yükseltiyor, demokrasiden ve sosyal devletten vazgeçmeyeceğimizi bildiyoruz. Buradan bir kez daha hükümete sesleniyoruz. İşsizliğin önlenmesini, kiralık işçilerden vazgeçilmesini, kıdem tazminatına dokunulmamasını, 4-C ve benzeri uygulamalardan vazgeçilmesini, vergi adaletsizliğinin giderilmesini, iş sağlığı ve güvenliğinin arttırılmasını, örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılmasını, taşeronlaşma ve kayıt dışı ekonominin engellemesini, özelleştirmelerin durdurulmasını, sosyal devletin daha etkin kılınmasını, emekçilerin sesine kulak verilmesini istiyoruz.”

  Taksim’in adı değişsin

  Azad Fazla’nın ardından söz alan, Taksim Meydanı’nın adının 1 Mayıs olarak değiştirilmesini isteyen TÜRK İŞ 3’üncü Bölge Temsilcisi Mustafa Kundakçı ise, “Hükümet çeşitli açılımlar ortaya koydu. Ama en büyük açılımı işçi sınıfı yaptı. Barış ve kardeşliği işçi sınıfı sağladı. TARİŞ, TEKEL, maden ve enerji sektöründeki işçilerin mücadelesi örnek oldu. Siyasetçiler madem bu alanlardalar, sorumluluklarını bilip toplu iş sözleşmelerini masa başında bitirsinler” diye konuştu. Daha sonra KESK adına Ramiz Sağlam, Kamu Sen adına da Nebi Yay, birer konuşma yaptı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı