Ege Haberleri

  İzmir vergide basamak atladı

  Hürriyet Haber
  21.01.2015 - 01:16 | Son Güncelleme:

  İZMİR Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir’in geçen yıl Kocaeli’yi geride bırakarak Türkiye’nin en çok vergi tahsil eden ikinci ili olmasının kentin büyük potansiyelini ortaya koyduğunu söyledi.

  Demirtaş, 2014 yılında İzmir’in 45 milyar 484 milyon 684 bin lira olarak hesaplanan vergi gelirlerinin 39 milyar 853 milyon 934 bin lirasının tahsil edildiğini ve tahsilat oranının yüzde 87.6’ya ulaştığını söyledi. Demirtaş, “İstanbul ve Kocaeli’nin ardından hep 3. sırada yer alan kentimiz, geçen yıl ikinci sıraya yükseldi. İstanbul 164.4 milyar liralık vergi tahsil ederken, Kocaeli 39.5 milyar liralık vergi tahsil etti. Başkent Ankara’nın vergi tahsilat tutarı ise 36.7 milyar lira oldu. Bu dört kent ile diğer kentler arasında büyük fark var. Bursa’da 7.5 milyar lira, Mersin 7.1 milyar lira vergi tahsil edildi” dedi.


  Her konuda büyük
  Her zaman için İzmir’in vergi, ihracat, katma değer yaratmada Türkiye’nin ikinci büyük kenti olduğunu söylediklerini hatırlatan Demirtaş, “En ufak olumsuzlukta İzmir’in içinden İzmir’i eleştirenlerin, İzmir’i yerlere seren içimizdeki İrlandalıların bu tablo için ne diyeceklerini merak ediyorum. Bu rakamlar onlar için en ağır yanıt oldu” dedi. İzmir’in uğradığı haksızlıklara rağmen bu gelişimi gösterdiğini belirten Demirtaş, şöyle konuştu:


  Rakamlar bize yazılmıyor

  “Bazı ithal ve ihraç rakamlarımız İstanbul, Bursa gibi illere yazılmasa uçtuğumuzu herkes görecek. Ama ne kimya ne de otomotiv ihracatçılar birliği kurmamıza izin vermiyorlar. TÜİK verilerine göre gümrüklerden çıkışlar dikkate alındığında İzmir’in kimyevi maddeler ve mamulleri ihracatının Türkiye’nin kimyevi maddeler ve mamulleri içindeki payı ise yüzde 17,9’dur. Yine aynı verilere göre İzmir’in otomotiv ihracatı içindeki payı yüzde 8,6’dır ki bu rakamlara kauçuktan üretilmiş motorlu taşıt lastikleri, fren balataları, akü, conta, ateşleme cihazları gibi parçalar dahil değil. İzmir’in ihracatı İzmir’e yazılmadığı için rakamlarımız çok daha az gözüküyor.

  Geri dönmüyor

  Geçtiğimiz yıl 39.8 milyar liralık vergi tahsil edilen İzmir’e, devlet kasasından 9.7 milyar lira harcadığını kaydeden Demirtaş, “Devlet, her 100 liralık verginin 11.3 lirasını İzmir’den tahsil etti. Buna karşılık 100 liralık merkezi yönetim bütçesi giderinin 2.18 lirası İzmir’e harcandı. İzmir 4 verip bir aldı. Kentimizin uğradığı teşvik adaletsizliği de biterse çok yüksek olan işsizlik oranı da düşüşe geçecektir. Ama tüm bu olumsuzluklara rağmen kentimiz büyümeye devam ediyor. Bizim yarışımız Türkiye’nin diğer kentleri ile değil dünyanın marka kentleri ile” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı