Ege Haberleri

  İzmir uzaya çıkıyor

  Hürriyet Haber
  18.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dört yıl önce İzmir, ESBAŞ’taki Uzay Kampını ziyaret edip, eğitim veren astronot Steven Lindsey, uzaya Türkiye’nin flamasını götürecek.

  ABD’li astronot Steven Lindsey, dört yıl önce İzmir’e geldi, Ege Serbest Bölge’deki Uzay Kampı Türkiye’yi ziyaret etti. Dünyada üç benzeri daha bulunan ESBAŞ’taki kampta öğrencilere uzaydaki deneyimleri anlatan, ABD Hava Kuvvetleri’nde albay olan ve NASA’da önemli görevler üstlenen astronot Steven Lindsey, eğitimden çok memnun kalınca ilginç bir öneri de getirdi.
  Flamayı götüreyim
  Lindsey, Ege Serbest Bölgesi Kurucu ve İşleticisi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Tuncer’e, 24 Şubat’ta Discovery’nin kaptanı olarak Uluslararası Uzay İstasyonu’na gideceğini bildirdi. Lindsey, Uzay Kampı Türkiye’nin flamasını götürebileceğini söyledi. Öneriyi kabul eden Tuncer, “Bu, İzmir ve kamp için çok önemli. Türkiye’nin uzayda iz bırakması açısından tarihi önemi var. Astronot Lindsey, flamamızı uzaya götürecek, orada fotoğraflarını çekecek, imzalayarak bize gönderecek, kampta sergileyeceğiz” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı