Ege Haberleri

  İzmir sanata doyacak

  HÜRRİYET / İZMİR
  04.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bu yıl ilk kez düzenlenen Uluslararası İzmir Sanat Bienali, bugün başlayıp 11 Mayıs’a kadar sürecek. 47 ülkeden 536 sanatçının 2 bine yakın eserle katılması bekleniyor.

  İZMİR, dev bir organizasyona daha ev sahipli yapacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle ilk kez “Uluslararası İzmir Sanat Bienali” düzenlenecek. Bugün başlayıp, 11 Mayıs’a kadar sürecek etkinliğe, 47 ülkeden 536 sanatçının 2 bine yakın eserle katılması bekleniyor. Farklı kültürlere ait değerleri bir araya getirmeyi amaçlayan bienalin mekanları, Kültürpark Uuluslararası Fuar Alanı, Ahmed Adnan Saygun Kültür Merkezi, Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi, Devlet Resim ve Heykel Müzesi olacak.

  Yerli ve yabancı sanatçıların katılımıyla açılacak sergilerle, insanlar arasında birlik ve beraberlik duygularının geliştirilmesi hedefleniyor. Görsel sanatlar alanındaki eserlerin bulunacağı bu sergiler, her sanatçının kendi dünyasının, hayal gücünün ve yeteneğinin bir yansımasını sunan farklı dünyalara açılan eserler için ortak platform oluşturacak. Ayrıca, bienal kapsamında gerçekleşecek paralel etkinliklerle tüm konukların farklı deneyimler yaşaması da hedefleniyor.

  SANAT KENTLERİ YARATILMALI

  Uluslararası İzmir Sanat Bienali Genel Direktörü Seba Uğurtan, Türkiye’de sanat kentleri yaratılması gerektiğini dile getirdi. Uğurtan, “İzmir de bir sanat kenti olmalı. Bunun mücadelesini veriyoruz. Kültürpark’ın tamamen sanat aktivitelerine ayrılması gerekiyor. Fuar alanı insanların resim yaptığı alan haline gelmeli. Bienal için aldığımız destek bizi bu konuda umutlandırdı. İzmir Valiliği, Büyükşehir ve Konak belediyeleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Resim Heykel Müzesi, Ege Üniversitesi ve Rıfat Serdaroğlu önemli destekte bulundu” diye konuştu.

  5 DALDA ÖDÜL VERİLECEK

  Konferanslarla da desteklenecek bienalde beş dalda ödül verilecek. Resim-özgün baskı-tekstil-keçe, video art-dijital art-grafik fotoğraf-karikatür, seramik-heykel-cam-rölyef, enstelasyon-performans,  ebru-tezhip-minyatür-katı dallarında dereceye giren sanatçılar, el yapımı, yarım metre uzunluğunda İzmir Saat Kulesi heykelinin sahibi olacak.

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı