Ege Haberleri

  İzmir’in yeni metro vagonları yola çıktı

  Hürriyet Haber
  03.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İZMİR Büyükşehir Belediyesi için Çin’de üretilen yeni metro vagonlarının ilk partisi yola çıktı.

  Dört vagondan oluşan ilk tren seti, 26 Ekim’de İzmir Limanı’nda olacak. Toplam 32 vagonun tamamı gelecek nisana kadar teslim alınmış olacak. Yeni araçlarla İzmir Metrosu’ndaki vagon sayısı 45’ten 77’ye çıkacak.

  Çinli CSR Zhuzhou Electric Locomotive firmasıyla sözleşme imzalanmasının ardından başlayan üretim süreci büyük ölçüde tamamlandı. İç ve dış dizaynları merkezi Almanya’da bulunan Tricon firmasınca tasarlanan vagonların imalat süreci İzmir Metro A.Ş.’nin denetimi altında gerçekleşti. İzmir’den giden teknik personel kalite ve imalat gözlemcisi olarak üretim aşamasını denetlemek ve şartnameye uygunluğu kontrol etmek için uzun süre bu ülkede kaldı. Ayrıca, 20 kişilik bir teknik personel grubu, Çin’in Zhuzhou kentindeki fabrikaya giderek yeni araçlarla ilgili iki haftalık işletme, bakım ve onarım eğitimi aldı.
  İzmir’e gelecek toplam 32 vagonun 16’sı “MD” yani sürücü kabinli tip olacak. Tamamı klimalı olan vagonlar, gelişmiş teknik özellikler barındırıyor. İzmir’in yeni vagonları, mevcut metro sistemiyle yapımı devam eden Üçyol- Üçkuyular ve Ege Üniversitesi-Evka 3 hatlarında kullanılacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı