Ege Haberleri

  İzmir’in sesini dünya duydu

  Hürriyet Haber
  29.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun Paris’teki ünlü Louvre Müzesi’nin CEO’su Henri Loyrette’ye geçtiğimiz hafta mektup yazıp antik heykel sanatının şaheseri iki heykeli İzmir’e geri istedi.

  Başkan Aziz Kocaoğlu’nun Louvre Müzesi’ne yaptığı “eserlerimizi geri verin” çağrısı İngilizce, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Portekizce, Urduca ve Arapça gibi pek çok farklı dilde dünya basınında geniş yer aldı. Fransız basın ajansı Agence France Press’ten (AFP), İtalyan basın ajansı ANSA’ya, İngiliz The Independent gazetesinden, Amerikan USA Today’a kadar pek çok saygın haber kuruluşu, İzmir’in “eserlerimizi geri verin” çağrısını hem dünyaya hem de kendi okuyucularına duyurdu. Aralarında Peru, Brezilya, Pakistan, Hindistan, İtalya, İngiltere, Malta, Arnavutluk, Amerika, Fransa, Yunanistan ve İspanya gibi dünyanın farklı köşelerinden ülkelerin yayın organları ve internet sitelerinde Başkan Kocaoğlu’nun çağrısı yankı buldu.

  Yabancı gazetelerin ve internet sitelerinin Fransız AFP’ye dayandırarak verdiği haber ağırlıklı olarak, “Türk şehri Louvre’dan eserlerini istiyor” başlığı ile yer aldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun Henri Loyrette’e gönderdiği mektuba değinilen haberde, Antik Smyrna bölgesinde 1600’lerin sonunda keşfedilen heykellerin Fransa’ya götürülerek Kral XVI. Louis’e hediye edildiği bilgisine yer veriliyor.


   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı