Ege Haberleri

  İzmir’in işgücü haritası çıkarılıyor

  Hürriyet Haber
  31.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir Ticaret Odası, öncülük ettiği İzmir İşgücü Piyasası Araştırması ile kentteki işsizlik sorununun tedavisi için önce teşhisi koyacak. İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir’in işsizliğin en yüksek oranlarda seyrettiği kentlerden biri olduğuna dikkat çekti.

  İTO tarafından Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) İzmir Bölge Müdürlüğü, İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) ve Türkiye İş Kurumu İzmir İl Müdürlüğü işbirliği ile “İzmir İşgücü Piyasası Araştırması” yarın başlıyor.  İzmir Valisi Cahit Kıraç, İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, İEÜ Rektörü Prof. Dr. Atilla Sezgin ile TÜİK Başkan Yardımcısı Musa Yılmaz tarafından imzalanacak protokol ile birlikte proje hayata geçecek.
  Son veriler
  İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, işsizliğin sadece Türkiye’nin değil şu anda gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sosyo-ekonomik sorunlarından biri olduğunu söyledi. Son açıklanan resmi verilere göre Türkiye’de yüzde 14 olan işsizlik oranının kentlerde yüzde 16’lara kadar çıktığını kaydeden Demirtaş, İzmir’in de işsizliğin en yüksek oranlarda seyrettiği kentlerden biri olduğuna dikkat çekti.
  Ortalama üzeri
  İzmir’de 2004 yılından bu yana işsizlik oranının Türkiye ortalamasının üstünde olduğunu dile getiren Demirtaş, “İzmir’de oranların yüksek olmasında kentimizin batıya dönük, yüksek ihracat yapan bir kent olması ve krizin de ihracat ile sanayiye darbe vurmasının büyük etkisi var” dedi. İzmir’in en önemli sorunlarından birisi olan işsizlik sorununa çözüm bulmak amacıyla yoğun bir çalışma yaptıklarını ifade eden Demirtaş, son olarak 2010 yılı Ocak ayında “İzmir’de İstihdam Sorunu ve İşsizliğe Çözüm Arayışları” konulu Arama Konferansını gerçekleştirdiklerini söyledi.

  Türkiye’deki işsizler ordusunda üniversite mezunlarının sayısı hızla artıyor. Geçtiğimiz günlerde İzmir’de çalmadık kapı bırakmayan işsiz üniversite mezunu gençler, üç aylık park temizlik işi için kuyruğa girmişti.

  ÇÖZÜM İÇİN ÇALIŞMA ŞART

  Arama Konferan-sı’na katılan her kesimden uzmanların işsizlik sorunun ele alınmasında  arz ve talep boyutunun ihmal edilmemesi gerektiği konusunda görüş birliğine vardığını ifade eden Demirtaş, “Bu düşünce doğrultusunda konferansda istihdam ve işsizlik sorununun çözümü için kentimiz işgücü piyasasının arz-talep profilinin çıkarılmasına yönelik bir çalışma yapılması kararı alındı. Odamız, Türkiye İstatistik Kurumu İzmir Bölge Müdürlüğü, İzmir Ekonomi Üniversitesi ve Türkiye İş Kurumu İzmir İl Müdürlüğü işbirliği ile “İzmir İşgücü Piyasası Araştırması” hazırlıklarına da hemen başladık” diye konuştu.

  YÖNTEM BELİRLENDİ

  Arama konferansının ardından dört kurumun 40 günü aşan yoğun çalışmaları sonucunda araştırma metodolojisi oluşturularak, hanehalkları ve işyerlerine uygulanacak soru formları ile alan uygulaması oluşturulduğunu ifade eden Demirtaş, şöyle konuştu: “Protokolün imzalandığı gün alan araştırması başlayacak. Araştırma İzmir genelinde geniş bir örnekleme dayanıyor. İşgücü yapısı, sektörler bazında ihtiyaç duyulan eğitim ve deneyim ihtiyaçlarını belirlemek amacıyla hanehalkları ve işyerleri ile yüzyüze görüşülecek. Kentimiz genelinde toplam istihdamın yüzde 93,4’ünü barındıran 29 sektör bazında ihtiyaç duyulan personel vasıfları; işgücü arz boyutunda hanehalklarında 15 yaş ve üstü tüm fertlerin meslek, eğitim ve ücret bilgileri değerlendirilerek sorunun çözümünde nasıl bir yol haritası izleneceği ortaya konulacak.”

  Akarsular şimdi yeni görevinde

  İzmir’in yakından tanıdığı turizm sektöründe 35 yılı geride bırakan Ege Palas’ın eski Genel Müdürü Tahir Akarsular, İstanbul’da İçkale Grubu bünyesindeki Kumburgaz Artemis Marin Princess’in genel müdürlüğü görevini üstlendi.
  Büyük prestij
  İstanbul’a en yakın tatil merkezlerinden biri olan Kumburgaz Artemis Marin Princess’in İçkale Grubu tarafından 7 milyon dolar yatırım yapılarak baştan aşağı yenilendiğini, Artemis Marin Princess misafirlerine hem resort otel rahatlığını hem de business otel olma ayrıcalığını sunduğunu belirten 35 yıllık  profesyonel deneyimi ile Genel Müdür Tahir Akarsular, “Artemis Marin Princess Hotel’in bölgeye büyük prestij ve katma değer kazandıracağına inanıyorum” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı