Ege Haberleri

  İzmir’in İran seferi

  Hürriyet Haber
  15.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir iş dünyasının iki sivil toplum örgütü İZSİAD ve EGİAD İran’ın Tebriz kentine bir iş ve inceleme gezisi gerçekleştiriyor. 32 kişilik İran heyetinde bulunan 20 İZSİAD, 10 EGİAD üyesi ikili görüşmelerde bulunacak.

  BATI Anadolu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (BASİFED) çatısı altında İzmir iş dünyasının iki sivil toplum örgütü İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği (İZSİAD) ve Ege Genç İşadamları Derneği (EGİAD) 15-17 Mayıs tarihlerinde İran’ın Tebriz kentine bir iş ve inceleme gezisi gerçekleştiriyor.
  Fırsat olmalı
  BASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Porsuk ve EGEV Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Temizocak’ın da katılacakları gezi, İzmir’in Türkiye’nin doğusundaki pazarlarla ilişkilerini geliştirmesi için önemli bir fırsat olarak değerlendiriliyor. 32 kişilik İran heyetinde bulunan 20 İZSİAD, 10 EGİAD üyesi makina, lojistik, inşaat, otomotiv ve yan sanayi, beyaz eşya, gıda, izolasyon, kuyumculuk, elektrik, mobilya, tekstil sektörlerinden İran’lı iş insanlarıyla ikili iş görüşmeler gerçekleştirirken aynı zamanda Tebriz İnşaat Fuarına da katılacak.
  İZSİAD Yönetim Kurulu Başkanı İlknur Denizli geziyle ilgili olarak “Rekabetçi ve daha hızlı büyüyen bir İzmir yaratmanın en temel noktasının İzmir’i dışa açmak olduğuna inanıyoruz.Bu anlamda Türkiye’nin doğusundaki pazarların da göz ardı edilmemesi gerekiyor. İZSİAD olarak Suriye ile başladığımız ve çok olumlu sonuçlar aldığımız gezimizin ardından İran ve Kuzey Irak bu yıl ki programımızda belirlenen iki ülkeydi. EGİAD’ın da İran ile ilgili ziyaret düşüncesi çerçevesinde iki dernek gücümüzü birleştirerek ve birlikte hareket ederek İran pazarında İzmir’in yerini alması için yola çıkıyoruz. Umarım İzmir ve Türkiye açısından başarılı bir gezi gerçekleştiririz” dedi.
  EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Elmasoğlu da, “Biz iş dünyası sivil toplum örgütleri İzmir’in dış pazarlarda daha güçlü yer alması için çaba gösteriyoruz. İran ziyaretimizde bu çabamızın adımlarından biridir. İZSİAD ile birlikte hem ihracat imkanlarını, hem ortak yatırım fırsatlarını İzmir adına değerlendirmek istiyoruz. Öncü heyetlerimiz ziyaretimizin verimli geçmesi adına ciddi bir alt yapı oluşturdular. Başarılı bir ziyaret olacağına inanıyorum” dedi.
  Büyümeye devam
  BASİFED Başkanı Porsuk da “İZSİAD ve EGİAD ile başlayan İzmir’de dış pazarlarda birlikte hareket etme iradesinin önümüzdeki dönemde başka iş dünyası sivil toplum örgütlerinin katılımı ile büyüyerek devam edeceği konusunda inancım tamdır” şeklinde konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı