Ege Haberleri

  İzmir hem ona, hem projesine vatan oldu

  Banu ŞEN - HÜRRİYET
  06.09.2015 - 18:23 | Son Güncelleme:

  DÜNYA bir yandan savaşın yerinen yurdundan ettiği ölümün koynunda uyuyan çocuklara ağlaya dursun, minikler oyuncaklar ve çizgi filmlerle bile savaşla iç içe artık.

  Azeri asıllı Ukrayna vatandaşı Elçin Orucov da çocuklar için yarattığı projesini anlatırken, “Dünyada olan biten kötülüğe küçük bir iyilik katmak istedim” diyor. Aslında Orucov da yakında İzmir’den dünyaya tanıtmayı amaçladığı animasyon film dizisine savaş nedeniyle geride bıraktığı Ukrayna’da başlamış. Elçin Orucov bundan 10 yıl önce oğlu için oyun hamurundan ilk karakterlerini yaratmış. Bu karakterlere ‘Tartonikler’ adını vermiş. Onların ülkesine ise ‘Tartonya’ demiş. Orucov’un eşi benzeri bulunmayan animasyon karakterleri zamanla bine yaklaşmış. Ancak Elçin Orucov savaş nedeniyle Ukrayna’yı geride bırakıp Türkiye’ye gelmiş. Projeyi İzmir’de hayata geçirme kararı alan Orucov ve aynı zamanda akrabası olan ortağı Alovsat Becenoglu, televizyon kanallarıyla anlaşmak üzere olduklarını aktardı. ‘

  İzmir hem ona, hem projesine vatan oldu

  TARTONYA ÜLKESİ’ HAYALİ

  Ukrayna Rekorlar Kitabı’na oyun hamurundan en çok karakter yaratan kişi olarak giren Elçin Orucov, karakter sayısı bini geçtiğinde Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye de hak kazanacak. Ancak onun en büyük hedefi kötülüğün hızla yayıldığı dünyada ‘Tartonikler’le iyi bir şeyler yapmak. Çocukların hayal dünyasına girmek, Disneyland örneğinden yola çıkıp İzmir’de ‘Tartonya Ülkesi’ projesinin hayata geçmesini sağlamak. Orucov, “Hayat verdiğim Tartonikler bir animasyon projesinden çok, yaşadığımız dünyadan farklı bir boyutun canlılarını kendi dünyamıza taşıyarak insanlarımızla kaynaştırmak anlamını içeriyor. İlerleyen zamanda özellikle çocuklarımızın vazgeçemeyeceği dostları olacaklar.

  İzmir hem ona, hem projesine vatan oldu

  İlk etapta seslendirmesinden montajına tüm hazırlıkların İzmir’de yapıldığı 26 bölümlük dizi hayata geçmek üzere. Önümüzdeki süreçte İzmir’de ‘Tartonikler’ temalı eğlence parkı kurarak, kentimize yatırım sağlamayı amaçlıyoruz” dedi. Tartonya’nın Ukrayna’da doğduğunu ama savaş nedeniyle İzmir’de vatan bulduğunu dile getiren Elçin Orucov, “Ukrayna’daki savaş ve ekonomik istikrarsızlık nedeniyle Türkiye’ye geldik. Çok sayıda yer gezdik. Ancak sonunda Avrupa medeniyeti ile Türk sıcaklığının kaynaştığı İzmir’de karar kıldık. Pozitif bir proje. Şiddet yok, kavga yok. Bu projenin geleceğini İzmir’de görüyoruz. Hem Ukrayna’da, hem de İzmir’de yaklaşık 50 kişilik ekip çalışıyor” diye konuştu.

  İzmir hem ona, hem projesine vatan oldu

  1 MİLYON DOLAR HARCADI

  Yaklaşık 1 milyon dolar harcama yaptıkları animasyon çizgi film projesi için 500’den fazla farklı karakter kullanan Orucov ve Becanoglu, Türkiye’de çizgi filmleri için kanallarla anlaşmak üzere olduklarını da sözlerine ekledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı