Ege Haberleri

  İzmir geri kalmasın

  Burcu TANER
  08.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Yerleşimleri Üyesi Akın Kazançoğlu, günümüzde kentlerin bir tür yarış içine girdiğini belirterek, İzmir’in de bir an önce kentsel dönüşüm projelerini uygulaması gerektiğini söyledi.

  Kentsel dönüşüm
  Yeni kentsel projelerle bir hareket yaratılarak, işlevini yitirmiş mekanların yeniden düzenlendiğini ifade eden Kazançoğlu, “Günümüzde kentler bir tür yarış içine girdi. Avrupa’da Barcelona ve Hamburg, 100 yıldır sırtını döndüğü liman bölgesine kucak açıp ölü kent merkezlerini canlandırdı. İzmir de liman arkası projesine öncelik vererek, kentsel dönüşüm projelerini uygulamak zorundadır” dedi. Liman arkası bölgesinde Tarihi Havagazı Fabrikası gibi kamuya açık alanların arttırılması gerektiğini savunan Kazançoğlu, bu alanda işlevini yitirmiş depo ve fabrika alanlarının yerine işyeri, konut, eğlence mekanı gibi yapıların inşa edilmesi gerektiğini dile getirdi.
  PROJELER DE YARIŞSIN
  Liman arkasında inşa edilecek yapıların Türkiye’deki ve dünyadaki ünlü mimarların projelerini yarıştırarak yapılabileceğini de ifade eden Kazançoğlu, bu çalışmaların insan odaklı olması gerektiğinin altını çizdi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı