Ege Haberleri

  İzmir Ekonomi’ye yeni bölümler

  Hürriyet Haber
  02.07.2015 - 01:32 | Son Güncelleme:

  İZMİR Ekonomi Üniversitesi’nde (İEÜ) bu yıl yeni açılan Makine ve Malzeme Mühendisliği bölümü ile Fizyoterapi, Çocuk Gelişimi, Tıbbi Görüntüleme Teknikleri, Optisyenlik, İnşaat Teknolojisi, Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik programlarında öğrenci alınacak.

  Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından verilen onay ile İzmir Ekonomi Üniversitesi Mühendislik ve Bilgisayar Bilimleri Fakültesi bünyesinde Makine ve Malzeme Mühendisliği Bölümü, bu yıl öğrenci kabul edecek. Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nda da Fizyoterapi, Çocuk Gelişimi, Tıbbi Görüntüleme Teknikleri ile Optisyenlik programları sağlık alanındaki yardımcı personeli yetiştirecek. Meslek Yüksekokulu da İnşaat Teknolojisi ile Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik programlarında eğitim verecek.

  İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oğuz Esen, üniversitenin 14’üncü yılında gelişen yapısıyla dikkat çektiğini belirterek, "Üniversitemiz sağlık alanında adından söz edilen bir eğitim kurumu olmak için emin adımlarla ilerliyor. Bu yıl ilk kez, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nda Fizyoterapi, Çocuk Gelişimi, Tıbbi Görüntüleme Teknikleri ve Optisyenlik programlarına öğrenci alacağız. Ayrıca Meslek Yüksekokulumuzu bir iş okulu olarak değerlendiriyoruz. İnşaat Teknolojisi ve Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik programlarımızı da bu misyonla açtık" dedi.

  Makine ve Malzeme Mühendisliği Bölümü’nün de günümüzde çokça ihtiyaç duyulan bir alandaki ihtiyacı karşılamak üzere kurulduğuna işaret eden Rektör Prof. Dr. Esen, şunları söyledi:

  "Makine ve Malzeme Mühendisleri, ülkemizde ve dünyada en geniş çalışma alanlarından birine sahip. Malzeme bilimi, farklı özelliklere sahip malzemelerin hızlı bir şekilde geliştirilmesiyle birlikte makine mühendisliğinde yeni tasarımların ve uygulamaların yolunu açtı. Bu gelişmeler, çağın gereksinimlerini hızlı bir şekilde kavrayan ve buna göre tasarım ölçütlerini şekillendiren mühendis ihtiyacını doğurdu. Bu sebeple, İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde Türkiye’deki ilk Makine ve Malzeme Mühendisliği Bölümü’nü kurduk. Hedefimiz, ülkemizin sanayideki makine ve malzeme mühendisi ihtiyacını eş zamanlı karşılamak, teknolojiyi sadece kullanan değil aynı zamanda üreten ve geliştiren mühendisler yetiştirmek."

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı